Českem prošly velmi silné bouřky, největší intenzitu měly na jižní Moravě a na východě Čech
Z Bavorska do Česka postupují velmi silné bouřky, do oblasti Šumavy dorazily večer, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Postupovaly pak dále, večer a v noci se objevily vyjma severozápadu postupně na celém území. Doprovázel je bude přívalový déšť, hrozily i nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a kroupy nad tři centimetry. Kvůli srážkám panuje obava z lokálních přívalových povodní.
Hladiny vodních toků mohou výrazněji stoupat hlavně v noci na neděli, a to zejména v pásu táhnoucím se z jižních Čech přes Českomoravskou vrchovinu po severní horské oblasti, vyplývá z výstrahy meteorologů.
„Vše se vyvíjí podle našeho odhadu a potenciál velmi nebezpečných bouří je v sobotu večer a v noci opravdu velmi vysoký. V Bavorsku se nachází již velmi silné supercely postupující k našemu území. Na hranice, zhruba do oblasti jižních Čech/Pošumaví, by měly dorazit kolem 19.00 až 20.00 a postupovat dále, patrně již v podobě kompaktnějšího systému na severovýchod,“ uvedli meteorologové.
„Potenciál všech nebezpečných jevů, od velkých krup, přes intenzivní srážky až po nárazy větru – ty zejména pak v případě, že se systém zformuje do bow echa v pozdějších hodinách – je velmi vysoký,“ upozornili.
#KonvektivniSkupina
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) August 26, 2023
Z terénu…. pic.twitter.com/dvgRCm2pEr
Ve většině zasažených regionů očekávají výskyt velmi silných bouřek doprovázených přívalovými srážkami kolem 50 milimetrů, v opakovaných bouřkách i přes 70 milimetrů, kroupami i přes tři centimetry a nárazy větru kolem 90 km/h.
Po vydatnějších srážkách budou stoupat hladiny řek, v zasažené oblasti v pásu táhnoucím se z jižních Čech přes Českomoravskou vrchovinu po severní horské oblasti by mohly překročit první stupeň povodňové aktivity a na menších tocích především v Jeseníkách ojediněle i druhý stupeň povodňové aktivity.
Dopoledne postupovaly bouřky přes východní polovinu Moravy a Slezska. Hasiči na mnoha místech odstraňovali popadané stromy a silné větve ze silnic a chodníků. V některých případech se jednalo o uvolnění odtoku pro vodu a čerpání vody ze sklepů.
V celém kraji jsme vyjížděli od 7-12 hodině k 23 událostem. Nejvíce ÚO Brno-město (14x), Hodonín (5x), Břeclav (3x) a Znojmo (1x). Zejména se jednalo o popadané stromy. pic.twitter.com/TNhNbEhb7W
— HZS Jihomoravského kraje (@hzsjhm) August 26, 2023
500 výjezdů
Hasiči na jihu Čech vyjížděli v sobotu večer kvůli bouřce k pěti stovkám zásahů. Nejčastěji se jednalo o čerpání vody, čištění kanálů a odstraňování popadaných větví. Informovala o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Bouře v regionu také na některých místech komplikovala dopravu.
„Přibližně 300 událostí jsme měli na Českobudějovicku. Bouřka území Jihočeského kraje již pravděpodobně opustila. Události na naše operační středisko již nepřichází v takovém množství jako za poslední dvě hodiny,“ uvedla Matějů ve 22.00.
V Českých Budějovicích a Českém Krumlově byly kvůli vodě neprůjezdné některé silnice. Vodní laguna se vytvořila pod viadukty na Rudolfovské třídě a Generála Píky. Podobná situace byla i v Českém Krumlově na Chvalšinské třídě.
Větev spadla na autobus v Loučovicích na Českokrumlovsku, nikdo nebyl zraněn. Kvůli následkům silného větru nejezdí vlaky na trasách České Budějovice – Rybník, České Budějovice – Veselí nad Lužnicí, Tábor – Pelhřimov nebo Jarošov nad Nežárkou – Jindřichův Hradec. Na některých úsecích leží na trati popadané stromy, jinde bouřka porouchala trakční vedení.
⚠️ Aktuální informace o přerušení provozu na železnici k 21:30 hod. kvůli nepříznivému vlivu počasí.
— České dráhy (@ceskedrahy_) August 26, 2023
🔴 trať Praha - České Budějovice, v úseku Veselí nad Lužnicí - České Budějovice
🔴 trať České Budějovice - Horní Dvořiště, v úseku Omlenice - Kaplice
🔴 trať Veselí nad…