Milion chvilek na odpis?

Spolu s tím, jak po schůzce šéfa spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) s proputinovským šíbrem Martinem Nejedlým narůstá tlak na jeho odchod z vlády, jsme svědky pozoruhodného jevu. Spolek Milion chvilek nejenže se ocitl pod palbou i z řad svých podporovatelů za to, že Blažka nenechali na své akci promluvit, ale objevily se i úvahy, že éra Milionu chvilek skončila a spolek by se měl rozpustit.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Blažek vyrazil mezi demonstranty na pražský Klárov

Ministr Pavel Blažek vyrazil v srpnu mezi demonstranty na pražském Klárově | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Skoro to už vypadá, že stejně jako Pavel Blažek je na odpis i hnutí, jež k jeho demisi vyzývá nejdéle a nejusilovněji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Leschtina: Milion chvilek na odpis?

Absurdní je už sama úvaha, že Milion chvilek pro demokracii se zpronevěřil demokracii tím, že nevpustil na pódium Pavla Blažka, který přišel na poslední chvíli a neohlášen. Vždyť co nedemokratického bylo na tom, že si organizátoři nenechali nabourat vlastní happening protřelým manipulátorem? Přitom demokratického zacházení se Blažkovi dostalo už tím, že mohl mluvit s demonstranty mimo pódium.

Milion chvilek od prvního okamžiku, kdy se objevily spekulace o Blažkově angažmá ve Fialově kabinetu, upozorňoval na rizika jmenování ministra spravedlnosti, jehož blízcí spolupracovníci a známí figurují ve vyšetřování brněnských privatizačních kauz.

A snad ani „chvilkaři“ nečekali, jak rychle a v jaké míře jim dá ministr Blažek za pravdu svými neurvalými zásahy do vyšetřování machinací s brněnskými byty, vymáháním informací nad rámec svých pravomocí či zpochybňováním integrity dozorující žalobkyně.

A pokud dál Blažkovo setrvání ve funkci ohrožuje nejen vládní koalici, ale také důvěru občanů v právní stát? Pro koho už jiného by mělo být samozřejmostí vytrvat v tlaku na odvolání toxického ministra než pro Milion chvilek, jehož podíl na vzniku Fialovy vládní koalice byl zcela zásadní?

Vždyť především čtvrtmilionové demonstrace v červnu a listopadu 2019 v režii tehdejších lídrů Milionu chvilek pohnuly vůdce demokratických stran k vytvoření obou koalic, které nakonec dokázaly odstavit od moci Babišovo hnutí ANO.

Pro horší časy

Nyní slýcháme, že Milion chvilek vznikl v exponované době největších obav o osud demokracie v zemi, ovládané destruktivním spojenectvím Miloše Zemana a Andreje Babiše. A když máme demokratickou vládu i prezidenta, měl by se odporoučet do historie. Tím spíš, že nové vedení spolku nedosahuje kalibru odešlých zakladatelů – Mikuláše Mináře a Benjamina Rolla.

Blažek dostal žlutou kartu, varoval Fiala. Ministr se vydal mezi demonstranty, slovo ale nedostal

Číst článek

Jenže Milion chvilek netvoří jen několik vskutku poněkud tápajících vrcholných organizátorů. Hlavně je zde síť stovek dobrovolníků rozesetá všude po republice.

Z těchto aktivních enkláv vzešla naděje a odhodlání bránit ohrožené pilíře demokracie, právního státu i západní orientace země. A právě toto vzepětí občanské společnosti lvím podílem přispělo k vítězství demokratických sil ve volbách.

A to je také důvod, proč má smysl uchovat Milion chvilek v nějaké podobě pro horší časy. Vždyť ty mohou přijít dřív, než se nadějeme. Mimo jiné i proto, že premiér bude dál odolávat tlakům na odvolání nepřijatelného ministra, který je výsměchem jeho volebním příslibům změny, odlišné politické kultury a obnovení důvěry ve stát.

Autor je publicista

Jiří Leschtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme