„Moře je stále teplé, takže bych se shodoval s odhadem Copernicu, že je poměrně dobrá šance na to, že letošní rok bude buď těsně druhý nejteplejší rok, anebo těsně první nejteplejší rok,“ říká Trnka.
I v září pokračuje rekordně teplý letošek teplotami nad 30 stupňů. „Jak jsme s vysokými teplotami počítali v červenci a zčásti v srpnu, tak se bohužel přesunou i do září.“
Častější horká léta a zhoršující se sucho poškozují žatecký chmel, pro některá česká piva nenahraditelný. Jaké jsou vyhlídky odvětví a jakou roli v tom může hrát Zelená dohoda i blížící se volby?
Slova Green Deal vzbuzují velké vášně. Před eurovolbami někteří politici mluví o „zeleném ideologickém šílenství“, „tragédii“, další ale také o potřebě Green Dealu a jeho opravě.
Klimatická změna se projevuje i v letošní sezoně, zejména v nížinách začínají fenologické fáze u rostlin o tři týdny dříve, což je činí zranitelné vůči pozdním mrazům.
„Jako smysl vystupování v médiích vidím ne alarmovat, že tohle je nejhorší, co nás může potkat, ale spíš říkat, že je to ukázka možných situací a je potřeba se jim postavit čelem,“ říká Trnka.
„Nejedná se o žádný kanál Dunaj–Odra–Labe,“ říká vědec Trnka. Cílem nyní je vypočítat, jestli by vůbec mělo smysl dvě řeky propojit několik desítek kilometrů dlouhým zavlažovacím kanálem.
Kromě pevniny se oteplují i oceány. „Je to podobné, jako když si měříme teplotu my sami. Vyšší teplota znamená, že je něco v nepořádku,“ upozorňuje Miroslav Trnka.
„Vstupujeme do jara s nižší než obvyklou zásobou vody. Je tady potenciál k tomu, abychom se na jihu Moravy a na Hané potýkali se suchem už v dubnu nebo květnu,“ upozorňuje Miroslav Trnka.
Jsou teploty přesahující třicítku v červenci v Česku normální, nebo se i v nich projevují klimatické změny? Hostem Radiožurnálu byl Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.
„Povodně a podobně horké vlny stále vznikají ze stejného důvodu jako v minulosti. Ovšem změna klimatu mění pravidla hry, za kterých k těm extrémům dochází,“ vysvětluje Miroslav Trnka.