„Existuje limit, od kterého musíte být plátce DPH. Někomu se to vyplatí, takže se přihlásí k DPH od začátku. Ale limit je dva miliony korun,“ vysvětluje v pravidelném rozhovoru sociolog Daniel Prokop.
Na začátku roku způsobila otázka eura první a dosud jediné dohadovací řízení vládní koalice, nyní se debata o možném přijetí společné měny na jednání kabinetu vrací.
Podle vedoucího nového Centra veřejných financí na Univerzitě Karlově Petra Janského si vláda pohrává s důvěrou lidí, když jsou v rozpočtu na příští rok nesrovnalosti za 40 miliard korun.
Pracovní skupina Národní ekonomické rady vlády došla ke třem závěrům, jak by Česko mělo případně vstoupit do předpokoje eura ERM II, tedy evropského mechanismu směnných kurzů.
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je naopak rozpočet sestavený odpovědně. „Je navíc neskutečně prorůstový, rekordní, co se týká investic,“ podotkl v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT.
„Je to jako zpomalení strmého pádu ze skály. Nikoli to, že nasedáte do letadla někam na dovolenou,“ srovnává v nadsázce pro Český rozhlas Plus ekonom Aleš Rod.
Ministr financí Zbyněk Stanjura naplánoval státní rozpočet se schodkem 230 miliard. „Kde se obávám, že není dost prorůstový, je vzdělávání,“ říká sociolog Daniel Prokop.
Dalším z doporučení Národní ekonomické rady vlády, jež si chce kabinet vzít za své, je zkvalitnění školství. Priority pro období do podzimu příštího roku přiblížil premiér Petr Fiala (ODS).
Klaus by byl pro radikální potlačení zásahů státu do ekonomiky. „Omezit angažmá státu v ekonomice, seškrtat veškeré regulace, které jsou do ekonomiky vnášeny, a osvobodit trh,“ navrhuje.
Starostové se do výstavby obecních bytů nehrnou. „Obce jsou v Česku malé, musí udělat celý projekt a to je hodně těžké,“ vysvětluje sociolog Daniel Prokop v pravidelném projektu Radiožurnálu.
„Česká ekonomika je málo inovativní. Právě flexibilita umožní, aby se trh práce a ekonomika více zpružnily,“ vysvětluje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Legislativní otázky související s případným vstupem ČR do mechanismu nebo eurozóny vyhodnotí Legislativní rada vlády do října, řekl premiér Petr Fiala (ODS).
Jsou tam opatření, která mají relativně rychlý náběh a můžou mít efekt třeba klidně příští rok nebo za dva roky, popisuje Daniel Prokop pro Radiožurnál.
Opozice vládní opatření kritizuje s tím, že kvůli rychlému schválení novely zneužila stav legislativní nouze a zasáhla do očekávání penzistů. Podle ekonoma Petra Zahradníka šlo ale o potřebný krok.
K lidem vyloučeným ze zdravotního systému by se žádné bonusy nedostaly, což by prohloubilo jejich obtíže při vyhledávání péče. Zároveň by nedošlo k úsporám, protože nejzranitelnější jsou ti nejchudší.
„Myslím si, že je to zbytečně vynaložená energie pohybovat se sazbou DPH o tři procentní body. Obecně není DPH dobrý nástroj na sociální politiku, protože se nemusí projevit do cen,“ říká sociolog.
Od prosince začínají nemocnice omezovat provoz, část zdravotníků odmítá sloužit přesčasy. „Po dlouhou dobu existovala šedá zóna mezi zákonnými předpisy a praxí," říká lékař Pavel Hroboň.
Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí klesla. „Neumíme pracovat s lidmi, kteří sem chtějí přijít pracovat, házíme jim klacky pod nohy,“ říká o růstu ekonomiky ekonom Dominik Strouhal.
Zavedení spotřební daně na tiché víno vypadlo především péčí jihomoravských koaličních politiků z konsolidačního balíčku, který teď schvaluje Sněmovna.
„Poctivě řeknu, že s přílišnou pozitivní odezvou se to nesetkalo,“ řekl pro iROZHLAS.cz ministr zemědělství Marek Výborný. Chce se ještě poradit, zda by se vyplatilo vznést oficiální dotazy státům EU.
Odbory dokonce zorganizovaly internetovou petici, kterou za několik dní podepsalo na tisíc vědců a vědeckých pracovníků. Obávají se politizace vědy a rušení ústavů, kvůli úsporám a majetku.