Bývalý ministr obrany Alexandr Vondra odmítl, že by věděl o sledování Radky Nečasové, někdejší manželky expremiéra Petra Nečase. V případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství dnes svědčil u soudu.
Čtyři zaměstnanci Úřadu vlády dnes popsali okolnosti svého sledování v kauze Jany Nečasové, dříve Nagyové. Obvodní soud pro Prahu 1 vyslechl její asistentku, dva řidiče i správcovou Hrzánského paláce, kde někdejší premiér Petr Nečas bydlel. Svědčit naopak nepřišla jeho bývalá manželka Radka. Soud ji proto bude muset předvolat znovu.
Soud začal v hlavním líčení projednávat jeden z případů takzvané kauzy Nagyová. Manželka bývalého premiéra Jana Nečasová, dříve Nagyová, podle obžaloby zneužila Vojenské zpravodajství. Údajně nechala sledovat pro soukromé účely tehdejší manželku předsedy vlády Radku. Před soudem stanou i dva bývalí šéfové vojenské tajné služby Milan Kovanda a Ondrej Páleník a také zpravodajec Jan Pohůnek, který údajně sledování lidí zařizoval.
Začínala jako účetní, pak se ale dostala do politiky. A právě tam ještě jako Jana Nagyová udělala kariéru. Postupně se vypracovala až na šéfku premiérova kabinetu. A pro tehdejšího premiéra Petra Nečase se stala osudovou ženou. Sblížil se s ní natolik, že si ji vzal. Ještě před tím ale Nagyová, nyní už Nečasová, stála za pádem jeho vlády.
O čtyři miliony korun se v polovině prosince začne soudit exposlanec ODS Marek Šnajdr. Bývalý politik žaluje ministerstvo spravedlnosti o odškodnění kvůli kauze údajné korupce na Úřadu vlády. Šlo o takzvané trafiky výměnou za složení poslaneckého mandátu. Už dříve ale stát jeho žádost o kompenzace zamítl.
Soud s Janou Nečasovou, dříve Nagyovou, obžalovanou ze zneužití Vojenského zpravodajství začne 20. listopadu. Případ projedná Obvodní soud pro Prahu 1. Před soudem stanou také bývalí šéfové vojenské tajné služby Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Hrozí jim až tři roky vězení.
Minulá vláda pod vedením Petra Nečase stačila na poslední chvíli uvolnit stovky milionů korun ze státního rozpočtu. Většinou na povodňové škody nebo opravu silnic. Peníze dostala také státní společnost Explosia, která vyráběla známou trhavinu Semtex.
Nastalo loučení - vláda Petra Nečase má sbaleno a před sebou poslední den u moci. Ve středu prezident Miloš Zeman jmenuje takzvanou úřednickou vládu Jiřího Rusnoka.
TOP 09 zatím Nečasovu vládu drží. Na večerním jednání vedení strany stanovili členové předsednictva priority, se kterými půjdou na zítřejší koaliční schůzku.
Vznik jednotného ministerstva hospodářství je pro premiéra prioritou. Petr Nečas to potvrdil po dnešním jednání kabinetu. Připustil, že po sloučení resortů dopravy a průmyslu jsou další změny ve vládě logické.
Premiér Petr Nečas z ODS se odmítá setkat s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslavem Zavadilem. A to do té doby, než předseda odborů vezme zpět slova o tom, že současná vláda je nejhorší od roku 1950.
Vláda Petra Nečase se chce po obnovení mandátu soustředit hlavně na prorůstová opatření. Na dnešní ideové konferenci ODS v Českých Budějovicích premiér uvedl, že vláda plánuje pokračování programu zateplování domů Zelená úsporám, snížení daní firmám, které budou spolupracovat s vysokými školami nebo například sdílení pracovních míst. Nečas odmítl protesty odborářů, že si země vede špatně.
Před návratem českých komunistů k moci varuje ve svém dnešním vydání rakouský deník Die Presse. Komentář rozebírá příčiny i možné vyústění současné krize Nečasova kabinetu. Češi jsou podle komentátora tak naštvaní na pravicovou vládu, že by jim komunistický comeback snad ani nevadil.
Schůzka v Kramářově vile dnes večer čeká šéfy tří koaličních stran. Premiér Petr Nečas zřejmě předsedovi Věcí veřejných Radku Johnovi oznámí, že ODS ani TOP09 s Věcmi veřejnými už nechtějí spolupracovat. Důvodem je fakt, že někteří členové koaličního partnera opustili a přidali se k vicepremiérce Karolíně Peake. Ta má zítra oznámit, zda získala dostatek poslanců k sestavení nového klubu ve sněmovně - aktuálně jí chybí 2 lidé.
Dvě desítky aktivistů hnutí Greenpeace dnes ráno v lomu ČSA u Horního Jiřetína rozvinuly na skrývkovém rypadle transparent s nápisem ‚Nečasi zastav‘. Protestovali tak proti návrhu státní energetické koncepce, který počítá s prolomením těžebních limitů.
80 ku 113, takový byl poměr hlasů opozice a koalice při hlasování o nedůvěře vládě Petra Nečase. ČSSD, která hlasování vyvolala, věděla, že na úspěch nemá šanci. Stačila si ale během několika hodin diskuze říct ve sněmovně všechno, co měla ohledně korupční kauzy na ministerstvu životního prostředí, kvůli které chtěla vládu rozhoupat, na srdci.
Prezident Václav Klaus přijme dopoledne na Hradě premiéra Petra Nečase. Mluvit budou o blížícím se termínu Evropské rady nebo uplynulé stovce dní vládnutí koaličního kabinetu.
Vláda premiéra Petra Nečase má za sebou 100 dní. Jmenována byla 13. července, v Poslanecké sněmovně disponuje 118 hlasy. Petr Nečas dnes řekl, že vláda tvrdě pracovala a výsledky se dostavily. A pokud bude pracovat jako dosud, zvládne i klíčové reformy.
Už 100 dní je předseda ODS Petr Nečas premiérem. Do této funkce ho jmenoval prezident Václav Klaus na konci června, tedy přesně měsíc po volbách do Poslanecké sněmovny.