Zemřela měsíc před osvobozením, proslavil ji deník. Anně Frankové by bylo devadesát let

Před devadesáti lety se narodila Anne Franková. Židovku proslavil její deník, ve kterém popisuje hrůzy holocaustu. Začala ho psát jako třináctiletá dívka skrývající se před nacisty v Amsterdamu. Je považován za symbol tragického osudu milionů Židů za druhé světové války.

Amsterdam Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anne Franková

Anne Franková | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Anne Franková se narodila v židovské rodině bankovního úředníka Otty Franka. Když jí byly čtyři roky, k moci se dostal Adolf Hitler, její rodina uprchla do Nizozemska.

Sprosté vtipy i pasáže o sexuální výchově. Experti rozluštili zakryté stránky deníku Anne Frankové

Číst článek

Tam se před deportací uchýlili do úkrytu v zadním traktu amsterdamského domu, ve kterém sídlila firma Opekta založená Ottou Frankem.

Rodiče Anny skrýš budovali víc než rok a zůstali v ní dva roky od července roku 1942. Dívka po celou dobu zapisovala výjevy každodenního života i pohled dospívající dívky na tehdejší svět.

Rodina nakonec skončila tragicky. V roce 1944 byl úkryt prozrazen a všichni byli převezeni do koncentračních táborů. Tam Anne měsíc před osvobozením americkou armádou zemřela. Jediný z rodiny se zachránil otec.  

Deník Anne Frankové uchvátil svět. Řada lidí oceňuje její nesporný literární talent i to, jak dokázala vykreslit nelidskosti holokaustu. Například pozdější jihoafrický prezident Nelson Mandela prý z deníku čerpal při svém dlouholetém věznění sílu žít dál.

Učil v koncentračním táboře a bojoval za partyzány. ‚Masaryk byl vždy můj vzor,‘ říká Alexander Bachnár

Číst článek

Bývalý český prezident Václav Havel řekl v roce 1994, že odkaz Anne Frankové je stále živý, a americký spisovatel Philip Roth ji nazval ztracenou dcerkou Franze Kafky. Dílo poprvé vydané v roce 1947 je přeloženo do pětapadesáti jazyků a prodalo se ho na 25 milionů výtisků. V Česku kniha vyšla poprvé v roce 1956.

Odkaz Anne Fankové připomíná i muzeum v Amsterdamu, které nedávno prošlo rekonstrukcí. Nachází se přímo v domě, ve kterém se Anne se svými rodiči ukrývala. Návštěvníci tak můžou zažít tísnivou atmosféru pokojů v zadním traktu. O muzeum je velký zájem. Každý rok ho navštíví asi 800 tisíc lidí.

Ve světě existují i další podobné deníky, které fungují jako jedinečná připomínka válečného období. V roce 2006 například vyšel deník české dívky Věry Kohnové, o které se někdy mluví jako o české Anne Frankové. Známé jsou taky zápisky židovského mladíka Otty Wolfa, který byl spolu s dalšímu muži zavražděn nacisty v obci Zákřov.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme