Rostoucího tlaku na služby si všímají hlavně nevládní organizace a jejich pracovníci v terénu. Stále více lidí potřebuje pomoc, jak popisuje Patrycja z organizace Daruj čaj.
Podle OBSE se v Polsku v roce 2023 stalo o čtvrtinu méně přestupků a trestných činů spojených s nenávistí než v předchozím roce. To ale rozporují jiné neziskové organizace.
„Změny, o kterých pan ministr mluvil, jdou správným směrem. Problém je, že o tomto s ním a jeho týmem mluvíme už dva roky, ale stále jsme odkládáni,“ říká Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni.
„Snažím se od pana faráře a jeho bratrance nasávat, proč má cenu něco ve společnosti měnit, proč nemá cenu rozvíjet téma chráněných dílen,“ říká Potměšilová.
„Nedovedeme si vysvětlit, jak k tomu mohlo dojít, zda je to způsobené chybnými algoritmy facebooku nebo někým, kdo naši stránku nahlašoval,“ uvedl předseda představenstva RESCO Ondřej Bumba.
Ruské úřady nově označily za nežádoucí celkově čtyři zahraniční organizace. Jsou mezi nimi i dvě z České republiky. Měly podle generální prokuratury vyvíjet „protiruskou činnost“.
Vyřešit problém s nedostatkem pěstounů by měla novela, kterou schválil Senát. Ta zjednodušuje proces posuzování zájemců o pěstounství a zvyšuje státní příspěvek pro organizace, které jim pomáhají.
Lázeňský dům byl v Teplicích opravdu vyhrazen pro humanitární účely, české děti se ale nikam stěhovat nemusely. „Nebylo to tak, že bychom někomu něco odtrhli od úst,“ vysvětluje obchodní ředitelka.
Gruzií otřásají protesty poté, co poslanci přijali kontroverzní zákon o zahraničních agentech. Cílí na neziskové organizace, novináře, politickou opozici a občanskou společnost.
Mentorky neposkytují odbornou pomoc, můžou ale klientům předat kontakty na odborníky. Organizace Women for Women by nyní chtěla za mentory získat i muže.
E-mail obviňuje neziskové organizace z okrádání Čechů. Lidé jsou dle něj jen zdrojem peněz, které se „mají vyždímat a rozdat všude po světě“. Jejich představitelé pak peníze prý používají i pro sebe.
Evropská komise chce namířit reflektory na nepřehledné aktivity třetích států v EU. Počítá s tím nový balík na obranu demokracie, který v úterý představí Komise. Web iROZHLAS.cz do něj nahlédl.
Pokud by se podle ředitele odboru prevence kriminality Michal Barboříkapřepočítala práce dobrovolníků na peníze, měla by hodnotu více než 30 miliard ročně.
Jan Heřmánek, místopředseda spolku Team 4 Ukraine, je letos navržen na státní vyznamenání. Se svými kolegy jezdí na Ukrajinu monitorovat válečné zločiny a také dovážet pomoc vojákům i civilistům.
Magistrát a organizace IQ Roma Servis spustily dva pilotní projekty, které mají pomoct 45 klientům. Aby vše hladce fungovalo, budou oběma stranám pomáhat kurátoři, kteří zajistí i garantovaný nájem.
Kyberzločinci se nezaměřují jen na soukromé firmy, nebezpečí hrozí i neziskovkám. Pro ně jsou přitom výdaje na bezpečnost většinou tím posledním, za co utrácejí. Existují ale i bezplatné online kurzy.
„Začala drahota, všechno začalo jít nahoru, platy zůstaly stejné. Pro mě by to znamenalo, že bychom nic neušetřili, kdybychom neměli zaplacené obědy,“ vysvětluje samoživitelka Barbora.
Podle soudu nelze chápat dopis Národního centra kybernetických operací, na základě kterého byla blokace operátory a správcem domény provedena, jako příkaz k vypnutí webů.
V rodinném domě po rekonstrukci za víc než 26 milionů korun najde bydlení šest dospělých nájemníků. Dovnitř se nastěhují na jaře, k dispozici budou mít nepřetržitou sociální službu.
„Případ Amíníové zasáhl Íránce tím, že šlo o mladou ženu, která byla v Teheránu jen jako turistka. Mnozí v ní viděli svou dceru či sestru,“ říká Jasmin Ramseyová z Centra pro lidská práva v Íránu.
Když server iROZHLAS.cz zjišťoval, jaké má 41letá poslankyně Karla Maříková pro nařčení neziskových organizací a médií důkazy nebo argumenty, ukončila předčasně telefonický rozhovor.
V současné době zaměstnává organizace Pferda 70 lidí s mentálním a duševním onemocněním, dalších 80 klientů pracuje ve službách. Rostoucí ceny energií ale ohrožují jak jejich bydlení, tak i práci.
Ohrožené druhy na chráněných územích potřebují intenzivní péči. Jinak dochází k úbytku biodiverzity a ochrana postrádá smysl. Péči tradičně zajišťuje bezpočet neziskových organizací a dobrovolníků.
Ohrožení chudobou nebo pod její hranicí jsou zhruba dva ze tří seniorů, kteří bydlí sami. Vyplývá to z výzkumu společnosti PAQ Research pro Český rozhlas.