Zemřel Benjamin Abeles, jedno z Wintonových dětí a vynálezce energie pro vesmírné sondy
Ve věku 95 let zemřel v Británii fyzik a válečný veterán Benjamin Abeles, který pocházel z českožidovské rodiny a v mládí žil v Praze. Před druhou světovou válkou se dostal do Británie v transportu židovských dětí, který zorganizoval Nicholas Winton. Za války se jako mechanik v řadách 311. československé bombardovací perutě RAF (Royal Air Force, Královské letectvo) zapojil do boje proti nacistickému Německu.
O úmrtí Benjamina Abelese informoval v pondělí na facebooku jeho syn, upozornil server iDnes.cz. Abeles, kterému Češi říkali také Bedřich, vyvinul zdroj energie pro vesmírné sondy, který se používá dodnes.
Abeles zemřel v noci na pondělí ve věku 95 let v Leicesteru v Anglii, napsal na facebooku David E. Abeles, Abelesův syn. „Díky mým prarodičům Selmě Kronbergerové a Ernstu Abelesovi, Nicholasi Wintonovi a programu kindertransportů, se stal táta jedním z mála Židů své generace, kteří měli to štěstí a přežili německé nacisty“, uvedl. Jeho úmrtí potvrdilo i české ministerstvo obrany. Abeles byl jedním z posledních československých příslušníků RAF.
Jeden z posledních
Narodil se v roce 1925 ve Vídni českožidovské rodině a od roku 1933 žil v Praze. Druhou světovou válku přežil díky transportu zorganizovanému Nicholasem Wintonem a jeho spolupracovníky v Británii. V květnu 1943 podle ministerstva obrany vstoupil do československé pozemní armády v Anglii a posléze do 311. bombardovací perutě RAF, kde sloužil u pozemních mechaniků.
Ministerstvo uvedlo, že Abeles byl poslední veterán druhé světové války žijící ve Velké Británii, který sloužil u 311. bombardovací perutě. Zároveň byl i jedním z posledních československých příslušníků RAF. Podle Jany Zechmeisterové z tiskového oddělení ministerstva obrany jich v současné době žije do deseti. Historik Jiří Rajlich sdělil, že RAF prošlo 2500 československých letců všech odborností, tedy nejen pilotů, ale i třeba mechaniků, zbrojířů či baličů padáků. Za války jich zemřelo téměř 500.
‚Máma neplakala, jinak bych do vlaku nenastoupil.‘ Přečtěte si příběhy z transportů s židovskými dětmi
Číst článek
Po válce se Abeles vrátil do hlavního města osvobozeného Československa. Jeho rodina holokaust nepřežila. Studia dokončil v Izraeli, kam vycestoval legálně v roce 1949. Jako fyzik se proslavil v USA, kam odjel v roce 1956. Spolu s kolegou Georgem Codym stál u objevu zdroje, který může družice napájet ve větších vzdálenostech od Slunce, kde už nefungují fotosolární články. V roce 1961 si nechal tento objev termoelektrického generátoru patentovat.
Abeles měl české, americké i izraelské občanství. „Táta byl skutečně přírodní živel, který cítil upřímnou empatii a solidaritu se všemi uprchlíky,“ uvedl Abelesův syn.
Nicholas Winton zorganizoval transporty, které z nacisty okupovaného Československa dopravily do Británie 669 židovských dětí. Záchraně dalších zabránila druhá světová válka. O Wintonově akci natočil režisér Matej Mináč dokument, jehož britské premiéry se v roce 2011 zúčastnil v Londýně i Abeles.