Wintonův památník rozloučení na pražském hlavním nádraží někdo poničil. Škoda zatím není vyčíslena
Památník rodičů takzvaných Wintonových dětí v Praze na Hlavním nádraží někdo poničil. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Jako vzpomínku na své rodiče památník nechaly vyrobit děti, které Nicholas Winton zachránil před nacistickými koncentračními tábory.
Oznámení o poničeném památníku dostali policisté v neděli ráno.
„Policisté zjistili, že se oznámení zakládá na pravdě a v současné době probíhají standardní úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Škoda, která vznikla, nebyla vyčíslena,“ dodal Rybanský.
Nicholas Winton zachránil 669 židovských dětí, které odvezl vlaky z nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. První vlak odjel z Prahy v květnu 1939. Rodiny dětí většinou za války zahynuly.
Poslední vzpomínka
Památník rozloučení vypadá jako dveře osobního vagónu III. třídy, kterým byly děti přepraveny. Zobrazuje ruce dětí a rodičů, což je poslední vzpomínka, kterou mnohé zachráněné děti na své rodiče mají.
‚Máma neplakala, jinak bych do vlaku nenastoupil.‘ Přečtěte si příběhy z transportů s židovskými dětmi
Číst článek
Na Hlavním nádraží byl slavnostně umístěn 27. května 2017. Odhalila ho Milena Grenfell-Bainesová, která je jednou ze zachráněných dětí. Odlitky byly vytvořeny podle rukou přeživších Grenfell-Bainsové a Zuzany Marešové a pravnoučat jedné z nich.
Do povědomí širší veřejnosti se Winton dostal až díky setkání se svými zachráněnými „dětmi,“ které zorganizovala britská rozhlasová a televizní stanice BBC v roce 1988. Zemřel v červenci 2015 ve 106 letech.
Na Hlavním nádraží má také na prvním nástupišti pomník, který ho zobrazuje se dvěma malými dětmi a kufrem.