Praha||Mikuláš Kroupa, edr|Historie|Příběhy 20. století
Jak slavili Vánoce na celách, samotkách? Co vězni zažívali a jak se s těžkými chvílemi vyrovnávali? Příběhy 20. století přináší úryvky ze vzpomínek pamětníků na těžké a dojemné Štědré večery.
Ke generování obrázků jsou nejčastěji používány programy Stable Diffusion, DALL-E a Mindjourney, k němuž přitáhly pozornost falešné snímky amerického exprezidenta Donalda Trumpa či papeže Františka.
Jakkoliv jde o tragickou událost, server iROZHLAS.cz upozorňuje na to, že některé emotivní záběry nemusejí zobrazovat, co deklarují autoři příspěvků – tedy aktuální situaci na Ukrajině.
Na sociální síti Twitter se v pondělí odpoledne rychle šířil obrázek, který mnohé účty včetně několika „ověřených“ prezentovaly jako důkaz výbuchu u sídla amerického ministerstva obrany.
Fotomontáž sbírá na sociálních sítích stovky sdílení a komentářů. Ve skutečnosti originální fotografie bez ukrajinské vlajky pochází z roku 2021 a na sítě ji nahrál sám Pavel.
Ačkoliv se zakládá na pravdivém základě, jako celek je obsah sdělení šířeného obrázku nepravdivý a manipulativní. Celý případ vysvětlujeme v dalším díle seriálu Ověřovna.
Dcery byla ochotná se ujmout aktivistka Jelena Agafonovová, která již dříve rodině pomáhala, ale zmocněnkyně pro práva dětí ve středu ohlásila, že si dívku k sobě přeci jen vzala její matka.
David Holz, šéf společnosti Midjourney, vysvětlil, že politická satira v Číně není akceptována. „Považuji za přednější, aby lidé v Číně měli k těmto technologiím i nadále přístup,“ prohlásil Holz.
Zápisové dny jsou tradičně rušné, české děti v prvních třídách navíc doplní i děti z Ukrajiny. Těm ale oproti loňskému roku některé školy už nepřipravují zvláštní termíny zápisu.
Jak využít umělou inteligenci v médiích a zároveň chránit novináře i veřejnost od podléhání dezinformacím, jsou otázky, které si šéf zpravodajství veřejnoprávního švédského rozhlasu klade každý den.
Alexeje Moskaljova zadrželi podle ruských informačních kanálů pravděpodobně kvůli tomu, že si v bytě, kde se skrýval před pronásledováním, zapnul mobilní telefon.
„Sociální služby jsou touto rodinou posedlé. Je to čistě z politických důvodů. Problémy rodiny začaly až poté, co dívka nakreslila protiválečný obrázek,“ řekl právník odsouzeného Alexeje Moskaljova.
Obžaloba žádá dva roky vězení pro Rusa, jehož dcera namalovala obrázek na podporu Ukrajiny a nyní je v dětském domově. Rozsudek nad Alexejem Moskaljovem má padnout zítra.
„Existuje pokus, kdy byl muž do půl těla svlečený a umělá inteligence obrázek vyhodnotila jako v pořádku. A pak si nasadil podprsenku a umělá inteligence ho vyhodnotila jako vyzývavý,“ řekla expertka.
Za problémy se čtením, psaním anebo s prostorovou orientací nemusí být u dětí vždy nepozornost. Na vině může být tupozrakost. Potýkají se s ní asi tři procenta dětí a při léčbě hraje roli čas.
„Tvůrčí možnosti umělé inteligence porostou. A otázka, kdo je tvůrcem a komu náleží práva, je velice otevřená,“ přiznává redaktor Deníku N Petr Koubský.
Nejen pomocí textu, ale především obrazu dochází k šíření dezinformací po internetu. Některé fotomontáže jsou snadno odhalitelné, u jiných je třeba bližšího zkoumání.
Pátým rokem pořádá České literární centrum ve spolupráci se Skautskou nadací Jaroslava Foglara rezidenční pobyty pro autory ze zahraničí a ubytovává je v pražském bytě slavného českého spisovatele.