Umělá inteligence blokuje obrázky čínského vůdce. Tvůrci chtějí ‚minimalizovat drama‘

Generátor obrázků využívající umělou inteligenci Midjourney je schopný vygenerovat jakýkoliv snímek, tedy skoro. Tvůrci platformy zavedli omezení pro tvorbu obrázků čínského vůdce Si Ťin-pchinga. Zakladatel společnosti Midjourney David Holz se hájí tím, že chce „jen minimalizovat drama“. Kritici mu vyčítají, že podlehl cenzuře autoritářského státu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Si Ťin-pching skládá přísahu v Pekingu

Si Ťin-pching skládá přísahu v Pekingu | Foto: Mark R. Cristino | Zdroj: Reuters

V posledních týdnech se na internetu objevily falešné snímky, které vytvořila umělá inteligence. Jsou na nich světoví vůdci ve fiktivních situacích.

ChatGPT má primitivní mozek, musíte mu lichotit. Občas působí ‚sjetě‘

Číst článek

Internet obletěly hyper-realistické obrázky bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, jak se přetahuje s policisty, papeže v bílé péřovce nebo Putina s koťátky.

Jeden světový lídr však zůstává mimo dosah uživatelů Midjourney, tedy nejoblíbenějšího programu na generování obrázků. Tím je Si Ťin-pching. Tvůrci platformy Midjourney totiž zablokovali možnost tvorby obrázků s čínským vůdcem.

David Holz, generální ředitel a zakladatel společnosti Midjourney, vysvětlil, že politická satira v Číně není akceptována. „Považuji za přednější, aby lidé v Číně měli k těmto technologiím i nadále přístup, než aby si uživatelé mohli vytvářet satiru,“ sdělil s tím, že chtějí jen „minimalizovat drama“.

Kritici upozorňují, že se nevyplácí Číně v otázce cenzury ustupovat.

„Tento přístup, stejně jako jiné podobné kroky, by neměly být přehlíženy. Máme zde zákony o cenzuře, přitom standardy pro moderaci obsahu v globální komunitě v nově vznikajícím technologickém oboru stanovují autoritářské země. To mě znepokojuje a mělo by to znepokojovat i vás,“ uvedla Sarah McLaughlinová z americké nadace pro individuální právo a vzdělání (Foundation for Individual Rights in Education).

Anna Košlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme