Nový český lék na rakovinu postupuje do další fáze klinických studií. Bude otestován na 300 pacientech

V Česku začala druhá fáze klinických studií léku na nádory například plic, prostaty nebo kůže s označením SOT101. Vyvíjí ho biotechnologická společnost Sotio ze skupiny PPF. Vědci ho podávají společně s přípravkem od jedné z největších a nejstarších farmaceutických firem na světě MSD. V další fázi nyní léky dostal jako první na světě pacient v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo společnosti Sotio v je v pražských Holešovicích. Právě zde je nový příspěvek SOT101 udržován při teplotě minus 80 stupňů Celsia.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o látce SOT 101

V příštích měsících se studie zúčastní zhruba 300 lidí nejen z Evropy, ale také z USA. Ve vývoji je to další významný posun. Právě totiž začíná druhá fáze klinických studií.

Naším hlavním úkolem je najít nádor, který by mohl na tu námi vyvinutou látku reagovat a tím určit, jestli má ta látka možnost uspět. To, jestli je účinná a jestli je účinnější než současné možnosti léčby, říká generální ředitel společnosti Sotio Radek Špíšek.

Jdeme na to tak, že jsme si definovali skupinu nádorových onemocnění, proti kterým budeme látku testovat, doplňuje Špíšek.

V každé skupině bude zhruba 50 pacientů z různých zemí. Vědci budou sledovat, jak na léčbu reagují. Přípravek SOT101 funguje na bázi Interleukinu 15. To je bílkovina, kterou máme běžně v těle a je zodpovědná za to, že si bílé krvinky dokáží poradit s viry a nádorovými buňkami.

3:45

‚Ekonomická zajímavost pominula.‘ Farmaceutické firmy přestávají mít zájem o testování léků v Česku

Číst článek

Bez nežádoucích účinků

My jsme ten Interleukin 15 zlepšili a výrazně zvýšili jeho funkci a to bez nežádoucích vedlejších účinků,“ vysvětluje Špíšek.

V této klinické studii nově vyvíjený lék pacienti dostávají v kombinaci s přípravkem KEYTRUDA. Za ním stojí velký světový farmaceutický hráč – firma MSD. Je zástupcem nové skupiny léků, kterým se říká checkpoint inhibitory. Posilují imunitní odpověď proti nádorům.

Výsledky předchozích částí klinických studií jsou podle Radka Špíška slibné. V nové fázi kurýr odvezl první léky do Masarykova onkologického ústavu v Brně. Pacientovi s nádorem plic je podal tamní hlavní zkoušející lékař Peter Grell.

Vědci před sebou ale mají ještě několik let práce. I když jsou dosavadní výsledky slibné, šanci na to, že jednou bude i v Česku vyvíjený lék běžně pomáhat, aktuálně odhadují zhruba na 20 procent.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme