Myanmar si letos výrobou heroinu a pašováním drogy do zahraničí přišel na více než dvě miliardy dolarů (skoro 45 miliard korun) a řadí se tak mezi největší producenty drogy na světě.
Afghánistán je největším světovým pěstitelem máku na opiát. I přes zákaz jeho pěstování, které hnutí Tálibán letos v dubnu vydalo, se jeho produkce zvýšila.
Americký soud schválil dohodu, která rodině Sacklerů výměnou za pokutu 4,5 miliardy dolarů garantuje doživotní imunitu. Podle kritiků tím ale nechává strůjce opioidové krize odejít bez trestu.
Na tuzemské drogové scéně došlo k výraznému snížení množství heroinu, určitá část lidí kvůli tomu prochází abstinenčním syndromem nebo přechází na jiné látky.
„Rozdrcené drogy byly pašovány i v uzavřených jednorázových sáčcích s rozpustnou směsí kávy. V jednom případě byl zajištěn i mobilní telefon, který byl určen k transportu do věznice,“ uvedla mluvčí.
Oklahomská justice tvrdí, že Johnson & Johnson ve svých marketingových materiálech úmyslně zamlčovala rizika vzniku závislosti při používání opiátů, které inzerovala jako léky na každodenní bolest.
USA se potýkají s epidemií, která zabíjí stále víc lidí. Jejím původcem není ani bakterie, ani virus nebo sedavý životní styl - zabijákem číslo jedna u Američanů do 50 let je předávkování drogami.
Ostravští narkomani začali zneužívat vysoce návykové opiátové náplasti určené pro tišení bolestí vážně nemocných pacientů. Podle zjištění Radiožurnálu jde o nový nebezpečný trend na drogové scéně. Jeden z prvních případů dnes bude řešit ostravský Krajský soud.
Lékař Pavel Brejla má jít na sedm a půl roků do vězení za to, že svému pacientovi způsobil vědomě těžkou závislost na opiátu. Dnes o tom rozhodl Městský soud v Praze.
Olomoucký kraj má dlouhodobě druhý nejvyšší počet uživatelů drog v republice. S 585 nově evidovanými zájemci o zdravotní pomoc se umístil hned za Prahou. Olomoucký kraj proto podporuje protidrogovou prevenci. Loni za ni zaplatil 9 milionů. Z toho více než šest milionů dal na činnost protialkoholní a protitoxikomanické stanice.