Praxe je nyní taková, že si každé zařízení hlídá, jak často lidé chodí na odběr přímo k nim. Jenže jestli dárce za pár dní nepůjde zase do jiného centra, už se zjistit nedá.
18letý Tomáš je v Ústavu fyziky plazmatu veden jako mladší vědecký pracovník, je také držitelem mnoha prestižních ocenění a kromě jiného sestrojil zařízení, které umí čistit vodu od škodlivých látek.
Polární záři rozsvěcují nabité částice ze Slunce, když dorazí do zemského magnetického pole. Na našem území může být viditelná jako slabá červená záře u severního obzoru.
Mohla by to být alternativa užívání chemie v zemědělství. Experti z Masarykovy univerzity testují nový způsob ochrany například hrášku, kukuřice, pšenice a dalšího osiva před nemocemi.
Ministerstvo chce změnit zákon, aby byla reklama na odběr plazmy omezená, píše Deník N. A je kvůli dražším energiím lepší odjet na celou zimu někam do tepla? Téma rozebírají Hospodářské noviny.
Na jihu Francie už 15 let pracují vědci na jednom z největších vědeckých projektů dějin, jaderné fúzi. V příštích letech by měl být první reaktor ITER. Jedná se o možný klíč k neomezené energii?
Podle doktora Vladimíra Scholtze z Ústavu fyziky a měřící techniky VŠCHT je úspěšnost téměř sto procent. Důležitým faktorem je, že se při této dezinfekci se nijak neničí samotné respirátory.
„Vypadá to, že imunita vydrží několik měsíců, možná hodně měsíců,“ uvádí imunolog Václav Hořejší v rozhovoru pro iROZHLAS.cz. Upozorňuje zároveň, že klinické studie na léčení plazmou ještě neskončily.
Nyní se výrobou léčebné plazmy zabývá v Česku asi 12 transfuzních zařízení. Odběry od pacientů, kteří covid-19 prodělali, provádí například nemoncnice v Olomouci nebo v Ústí nad Labem.
Kromě remdesiviru nebo favipiraviru by se k léčbě nemoci covid-19 mohla v Česku v nejbližší době začít používat i krevní plazma. Pro koho bude určená? A bude ji dostatek?
Remdesivir, hydrochlorochin nebo plazma vyléčených pacientů představují největší naději při léčbě pacientů nakažených novým koronavirem. Kde se používají? A jak jsou účinné?
Jde o výrobky šanghajské společnosti Sin-sink a státní zdravotní komise teď ujišťuje celou zemi, že testy na přítomnost viru HIV i žloutenku typu B a C jsou negativní..
Česko vyhrálo další spor se společností Diag Human. Nizozemský Nejvyšší soud zamítl kasační stížnost firmy v kauze obchodů s krevní plazmou. Podařilo se tím podle ministerstva zhruba 13 miliard korun.
Mezi darováním krve a plazmy není podle lékařů příliš rozdíl. Obojí zachraňuje životy, krev přímo na sálech, plazma nejčastěji ve formě léků. Přesto grafy ukazují mnohem vyšší odběry plazmy než krve.
Chřipka řádí v těchto dnech v celém Pardubickém kraji. Svitavská transfuzní stanice zatím pokles dárců krve kvůli chřipkové epidemii nezaznamenala. Chodí i dárci krevní plazmy, kterou od začátku tohoto měsíce začali odebírat na novém pracovišti.
Česko má první unikátní laboratoře plazmových technologií. Otevřely se dnes v Praze v Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd. Moderní pracoviště, které je ojedinělé i ve světě, bude sloužit pro vývoj nových materiálů a také nových povrchových úprav.
Stále více pacientů s hemofilií – poruchou srážlivosti krve – využívá nejmodernější léčebnou metodu, takzvanou rekombinantní léčbu, při které nepotřebují lidskou plazmu. Mezi pacienty do 18 let jich je už polovina.