Nad Českem je polární záře. ‚Zásadní je jasná obloha s výhledem na sever,‘ upozorňují meteorologové
Nad Českem se v pátek večer objevila nejsilnější polární záře od roku 2003. Píše to Český hydrometeorologický ústav na sociální síti X. Ještě během dne přitom podle meteorologů nebylo jasné, jak silný úkaz bude.
„Show začíná,“ uvedli meteorologové v pátek večer s tím, že zaznamenali rázovou vlnu energie, která míří k zemi, a poznamenali, že šance vidět polární záři vzrostla.
„Se setměním už je zřejmé že polární záře je vidět velmi silně. Její intenzita se může ale velmi rychle průbězně měnit. Držíme palce. Zásadní je jasná a tmavá obloha a výhled nad severní obzor,“ upozorňují meteoroogové.
Pod příspěvek na síti X lidé připojili desítky fotografií se zaznamenanou polární září. Podle příspěvků ji pozorovali mimo jiné v Plzni, Českém Krumlově, na severní Moravě, v Olomouci, ale i v Brně či na Blanensku.
„V nocích z pátku na sobotu a ze soboty na neděli jsou šance k zaznamenání či i spatření polárních září ze středních zeměpisných šířek, tedy i z Česka a Slovenska. Důvodem je bouřlivá aktivita Slunce, které za poslední den vyprodukovalo deset silných erupcí. Oblaky plazmatu by měly zasáhnout naši planetu v průběhu pátečních nočních hodin a způsobit geomagnetické bouře trvající pravděpodobně přes celý víkend,“ uvedl už dříve astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.
Polární záře, které lze z Česka pozorovat, bývají obvykle velmi slabé. Nezkušení pozorovatelé si je podle Horálka mohou splést se světelným znečištěním nebo červánky.
Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze a celkem běžné jsou v polárních oblastech, kde jsou viditelné po celé obloze. „V Česku a na Slovensku nečekejte jasné záře jako v severských oblastech, obvykle jsou zaznamenatelné jen fotograficky a očima je těžké je spatřit, mimo jiné i kvůli přemíře škodlivého světelného znečištění z měst,“ řekl Horálek.