Lékařům chybí krevní plazma vyléčených pacientů z koronaviru. Jejich protilátky pomáhají při léčbě

Česko má opět rekordní denní nárůst potvrzených případů nákazy koronavirem. Za sobotu testy odhalily 1541 případů, po páté za sebou nárůst překonal tisícovou hranici. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Aktuálně nemocných je teď přes 13 tisíc lidí. Ty už vyléčené teď lékaři vybízejí, aby darovali krevní plazmu - a to kvůli užitečným protilátkám, které můžou dál pomoci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odběr krve ve Fakultní nemocnici v Ostravě

Odběr krve (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Aktuálně nemocných je teď nejvíce od začátku šíření epidemie u nás, většina má mírný průběh onemocnění. Denní nárůsty nakažených v posledních dnech výrazně rostou, zvyšuje se ale i počet testů, laboratoře jich teď zvládají přes 15 tisíc za den. Od začátku týdne roste zájem o testování třeba v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, například v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně pak opět zavedou testování z auta, které fungovalo před prázdninami. Serveru iROZHLAS.cz to řekl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Situace se výrazně zhoršila, nestíháme v Praze, kde navyšujeme kapacity, říká hygienička Rážová

Číst článek

Trasování kontaktů

Podle premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše hygienici trasování nakažených pacientů zvládají. V pátek to řekl s tím, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) poděkuje ministerstvu vnitra za nabídku policistů pomoct při trasování. Ti by měli podle Babiše spíš hlídat, jestli lidé dodržují nařízená opatření.

„Myslím si, že pan ministr bude kontaktovat pana Hamáčka a poděkuje mu a požádá ho, aby policie hlavně kontrolovala, jestli lidé dodržují nošení roušek. Z hlediska kapacit trasování jsem byl informován, že to ministerstvo zdravotnictví zvládne,“ řekl premiér.

Pražská hygiena před několika dny přiznala, že trasovat nestíhá, už jim pomáhají medici, vojáci a i kolegové z jiných krajských hygienických stanic. Připomeňme ještě, že mírně roste i počet hospitalizovaných pacientů. V nemocnicích je teď podle údajů ministerstva zdravotnictví 264 lidí.

Krevní plazma rekonvalescentů

Právě jim by mohlo pomoci, kdyby už vyléčení pacienti z koronaviru darovali svou krevní plazmu. Má v sobě totiž užitečné protilátky. Podle lékařů z Ústřední vojenské nemocnice se transfuze takzvané rekonvalescentní plazmy osvědčila u středně závažných projevů nemoci a funguje v kombinaci s další léčbou.

Budou s trasováním pomáhat policisté? Hygiena to zvládá, ať dohlíží na nošení roušek, řekl Babiš

Číst článek

„Zájem o tuto léčbu je veliký. Pokud vím, byla krevní plazma rekonvalescentně podána zhruba 110 pacientům. To je normální transfuze, dvou jednotek krevní plazmy. Jedna jednotka obsahuje zhruba 220 mililitrů krevní plazmy. Toto se považuje za takzvanou kauzální léčbu, tedy léčbu přímo toho onemocnění,“ vysvětluje primář tamního Oddělení hematologie a krevní transfuze Miloš Bohoněk.

Dárců teď ale lékaři nemají dost, a tak vybízejí, aby se jim přihlásili. Podmínkou je, že měli při onemocnění covid-19 klinické příznaky, tedy zvýšenou teplotu nebo třeba kašel.

Rozšířený semafor

Šest okresů Česka má nově oranžovou barvu na takzvaném semaforu, který ukazuje, jak se v Česku nákaza šíří v jednotlivých okresech. To znamená, že se tam koronavirus začíná šířit komunitně a není jasné, kde se lidé nakazili.

K Praze nově přibyl také Beroun, Kladno, Kolín, Praha-východ a Uherské Hradiště. Ministerstvo zdravotnictví rovněž informovalo o nových mimořádných opatřeních. Na Uherskohradišťsku a v celém Středočeském kraji musí mít od pondělí restaurace a bary zavřeno od půlnoci do šesti hodin ráno. Hlavní hygienička Jarmila Rážová řekla, že žádná další plošná opatření teď v plánu nejsou.

„V této chvíli ne. To opatření - tedy roušky - přišlo ve středu, takže necháváme zatím toto opatření. Inkubační doba u covidu je 14 dní, takže i efektivita těch opatření má nějaké zpoždění,“ říká Rážová.

Čtyřicet okresů pak má v novém semaforu zelenou barvu, tedy první stupeň rizika nákazy. Minulý týden jich bylo deset. V červeném - tedy nejvyšším stupni - zatím žádný okres není.

Anna Macků Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme