V mateřské školce v Praze se do testování po souhlasu rodičů zapojilo asi 15 dětí. Na obrázcích před sebou vidí citrón, banán, pomeranč nebo květiny. Podobné navoněné fixky používají i lékaři.
„Zjistili jsme, že barvy peří jsou důsledkem přítomnosti dvou chemických forem psittakofulvinů – aldehydické a karboxylové,“ uvedl Jindřich Brejcha z PřF UK, který se na studii podílel.
I když historická hranice Sudet desítky let formálně neexistuje, stále vytváří mezi lidmi předěl. Prokázala to i nejnovější studie vědců z Národního institutu SYRI.
„Dostáváme se na ,statistickou schizofrenii‘, kdy vojenské ztráty, o kterých se hovoří, představují desítky procent lidí, ale z jednoho ročníku narozených,“ vysvětluje demograf Tomáš Kučera.
„Když vejdu do katolického kostela, tak tam bude kříž. Stejně tak, když člověk vejde do chemické laboratoře, tak tam uvidí periodickou tabulku,“ říká vědec Pavel Jungwirth.
Příměsi, které jsou do medu přidávány uměle, umí odhalit přelomová metoda českých vědců. Ani dva roky od jejího dokončení ji ale stále nelze používat v praxi, chybí totiž její akreditace.
„Díky paleontologii můžeme zodpovědět, co se dělo v minulosti i, jak třeba zvířata reagovala na změnu klimatu, na různé biotické krize, na různá vymírání," vysvětluje Lukáš Laibl přínos paleontologie.
„Roháč obecný má velká kusadla, ale zaútočí s nimi jen na jiného roháče. Na člověka nikoliv, jenom bychom ho museli vyprovokovat,“ doplňuje etnolog Petr Šípek.
Vědci z centra BIOCEV ve Vestci u Prahy pokročili ve vývoji léku proti vzácné a smrtící amébě Naegleria fowleri, která napadá mozky ryb a může nakazit i člověka.
Nasloucháním signálů našeho těla můžeme nejen zkvalitnit náš spánek, ale rovněž ušetřit za energie. Mnozí z nás nedokáží naslouchat potřebám svého těla, a zbytečně přepínají své síly.
Objevu předcházelo takřka 20 let výzkumů napříč kontinenty od Velké Británie přes Spojené státy až po Japonsko. Samotné získání etických souhlasů na poskytnutí pohlavní buňky trvalo dva roky.
Věčné chemikálie původně sloužily k výrobě nádobí s nepřilnavou vrstvou, jsou také v impregnaci nepromokavého sportovního oblečení, v lyžařském vosku a v hasicích pěnách.
„Teleskop mně přijde jako možná revoluce v tom, co vlastně víme o světě, ve kterém existujeme. Možná tam bude něco, co vůbec nečekáme,“ říká o možných objevech teleskopu Günther Kletetschka.
Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy probíhá výzkum rybích mozků a očí. Vědci chtějí zjistit, nakolik jsou říční ryby adaptované pro vidění v proudící vodě.
Svoji práci v Žernově na Náchodsku vrtaři dokončí, až dosáhnou hloubky 60 metrů. Vytěžené vzorky následně odborníci odvezou k dalšímu zkoumání, to potrvá řadu měsíců.
Na školu nikdy reálně nenastoupila, nezapsala si předměty. Proto došlo k jejímu vyloučení hned po zimním semestru, tvrdí informovaný zdroj z Univerzity Karlovy.
Podle politického geografa Martina Lepiče z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zdaleka ne všichni Rusové podporují režim prezidenta Vladimira Putina.
„Vodítko k tomu odhadnout jeho následující kroky je, že řekne něco v tom smyslu, že nebude útočit na Ukrajinu. V ten moment ve mně začne blikat žárovka,“ dodává Libor Jelen v pořadu Osobnost Plus.
Nečekaně vysokou koncentraci rtuti, kterou mezinárodní tým objevil ve třech řekách a dvou fjordech na jihozápadě Grónska, by vědci spíše čekali v tocích například v průmyslových oblastech Číny.
Řešení klimatické krize nelze hledat jinde než ve městech, říká architekt Okamura. Podle architektky a básnířky Anna Beaty Háblové bychom se od krajiny měli držet dál - tak ji můžeme ochránit.
Tým si už zažádal o patenty v Evropské unii a ve Spojených státech. Na projektu spolupracovali odborníci z Biotechnologického ústavu AV, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a firmy Smart Brain.
Už 32 let nabízejí vědecké komunitě i veřejnosti nové poznatky o evoluci a souvisejících tématech. Z Biologických čtvrtků ve Viničné se stal fenomén české akademické sféry.
„Pravidlo číslo jedna je nikdy neutíkat, jinak uvidí, že se jich bojíte. Musíte se zastavit. Zadruhé, zvířata vás nesmí ucítit, takže musíte neustále kontrolovat vítr, jestli nejde od vás k nim.“