„Dnes je Slovensko také dějištěm protivládního protestu. Opozice si řekla, že spojí 35. výročí revoluce se vzkazem vládě, že způsob, jakým řídí stát, není v pořádku,“ řekl Peter Bárdy.
Události 17. listopadu zůstávají těžkou politickou otázkou, myslí si soudce Cepl. „Když se sešel projekt Blaničtí rytíři, aby se daly dohromady vzpomínky z Národní třídy, tak byl hned napaden,“ říká.
„Rusko má určitě zájem na tom, aby volby dopadly tak, jak dopadly… Jde o to, aby Rusku nevznikl nějaký další bolehlav na Kavkaze,“ říká pro iROZHLAS.cz odborník na Střední Asii Slavomír Horák.
Média během úterý spekulovala o obsahu usnesení krajských organizací, které měl Fiala po nepříliš úspěšných krajských volbách obdržet a které měly vyzývat k uspořádání mimořádného kongresu.
„Čapka připomíná hodnoty francouzské republiky. Hodnoty, pro které francouzský lid bojoval,“ popisuje maskota letních olympijských her v Paříži Géraldine.
„Společnost je z historie nepoučitelná. V politice se trochu vracíme do první republiky, kdy politické strany vládnou, ale je otázkou, jestli mají nějaké hodnoty,“ podotkl historik pro Radiožurnál.
Kremelské elity podle Prigožina neberou válku na Ukrajině dost vážně a to prý způsobí zmatek a nejistoty. Šéf ruské polovojenské Wagnerovy skupiny varoval, že zemi hrozí revoluce jako v roce 1917.
Islámská republika Írán v únoru oficiálně oslavila už 44. výročí revoluce, předchozí protesty tou dobou už dávno skomíraly, jak od počátku předpovídali realisté.
„Od počátku roku 1989 bylo možné cestovat do zahraničí, pokud občan dostal legálně peníze ze zahraničí,“ popisuje historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Prokop Tomek.
Kdo a kdy přijde po Putinovi? Na to, jak se v Rusku mění vládci, je třeba se podívat do minulosti. Server iROZHLAS.cz přináší přehled odcházení vládců.
Tuzemská zaměstnanost dosáhla v červenci historického rekordu a téměř pokořila hranici 76 procent. Na přeplněném trhu práce ale vzniká hlavní riziko, proč může v Česku dojít k převratům a revoluci.
Unijní exekutiva chce novinkami nahradit stávající pravidla obchodu na internetu, která vznikla před dvaceti lety, kdy byla výrazná část digitálních služeb v plenkách.
„Separatismus za nezávislost Tchaj-wanu je největší překážkou pro dosažení znovusjednocení otčiny a nejvážnějším skrytým ohrožením národního omlazení,“ řekl Si Ťin-pching v projevu.
Celkem policie viní z podpory terorismu pět lidí. Vyplývá to z patnáctistránkového dokumentu o zahájení trestního stíhání, do kterého Radiožurnál nahlédl.
11. února 2011 propukly ulice v jásot. Egypt se stal druhou zemí arabského jara, která se zbavila svého diktátora. S odstupem deseti let se ale Egypťané na tehdejší události dívají se smíšenými dojmy.
Pro velkou část Egypťanů ale není svoboda slova to hlavní. „Potřebujeme jen v klidu bydlet ve své zemi, ve svých ulicích, ve svých domovech, se svými dětmi, a mít nějakou práci,“ říká kovotepec.
Naposledy loni v prosinci se proti přesunu nabalzamovaných ostatků Vladimira Iljiče Lenina vyslovil prezident Vladimir Putin. S Leninem totiž podle něj spojuje svůj osud řada Rusů.
Dráty železné opony rozdělovaly české a německé pohraničí od 50. let 20. století. V prosinci 1989 ostnatý drát společně přestřihli tehdejší šéfové diplomacie Jiří Dienstbier a Hans-Dietrich Genscher
V tuto chvíli je nejdůležitější odolat mýtotvorným příběhům, ať už malují tehdejší události v jakýchkoli barvách, a připomínat jen fakta a ověřená svědectví.
Sametová revoluce začínala přesně před třiceti lety odpoledne na pražském Albertově. Jaká byla cesta ke svobodě? Připomeňte si události 17. listopadu 1989 minutu po minutě.
Zahraničním investorům se zvýšila šance na návrat do země, kde byla podstatná část majetku znárodněná. Spojené státy se možná mohou také do Bolívie vrátit.