Cenzurované filmy, bony, Jágr a napětí. Před 33 lety v Československu sílily protesty a studentské nepokoje
Od ledna 1989 to v Československu začínalo vřít. Lidé přicházeli na čím dál častější demonstrace, kde je rozháněla a zatýkala policie. Komunisté se ale zatím nevzdávali. Kina uváděla filmy pečlivě schválené komisí, kdo měl peníze a podařilo se mu je vyměnit za bony, mohl si za tyto speciální poukázky koupit v Tuzexu jinak nedostatkové zboží.
„Svět má ty chvíle rád, když slunce začne hřát,“ zpíval v roce 1989 Karel Gott ve stejnojmenné úvodní písni alba Loď snů. Gott se stal opět nejoblíbenějším zpěvákem v Československu, když vyhrál anketu Zlatý slavík.
Jak se žilo v Československu v listopadu 1989? O filmech, Jágrovi a protestech si poslechněte v reportáži Lucie Korcová
Právě před 33 lety komunisté některá režimní opatření pozvolna měnili.
„Od počátku roku 1989 bylo možné cestovat do zahraničí, pokud občan dostal legálně peníze ze zahraničí. V tom případě člověk nepotřeboval devizový příslib a cestovní doložku. Byla to taková novinka, ale týkala se jen určitého počtu lidí,“ popisuje historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Prokop Tomek.
V samotné politice se žádná změna nechystala. S opozicí se nijak nepočítalo, a to ani v plánované novele zákona o periodickém tisku.
Barbarský řev, bouchání a bití. Studenti na záznamech popisují, jak nacisté zavřeli vysoké školy
Číst článek
„Novela byla v podstatě připravována tak, aby umožnila větší postih opozice. Nechystala se žádná pluralita v médiích, připravovala se novela ústavy, ale ta měla zachovat vedoucí úlohu strany,“ říká Tomek.
Cenzuře neunikla ani kultura včetně celovečerního filmu Štěpána Skalského Člověk proti zkáze z roku 1989 s Josefem Abrhámem. Ten vypráví o posledních letech spisovatele a novináře Karla Čapka.
Postavu Tomáše Garrigua Masaryka, ztvárněného Svatoplukem Benešem, cenzura ještě snesla. Role Čapkova dlouholetého přítele Ferdinanda Peroutky se ale ve filmu nesměla objevit.
Sport oporou režimu
V roce 1989 se občas v novinách a časopisech objevily i články, které unikly pozornosti komunistické cenzury.
„Pořád se objevovaly mezery v systému, ale bylo to víceméně jenom nedůsledností příslušných orgánů, než že by to byl záměr,“ popisuje Tomek.
Po 17. listopadu se neřešily jen problémy ekonomiky a politiky, připomíná historik
Číst článek
Výkladní skříní komunistického režimu byl také sport, zejména atletika, fotbal a hokej. Právě v září 1989 Praha zažila nevídanou událost.
Přijel tým kanadsko-americké NHL Calgary Flames. Ve vyprodané sportovní hale v Praze se dvakrát střetl s reprezentací Československa a zámořský tým dvakrát prohrál. V reprezentaci tehdy poprvé hrál Jaromír Jágr.
Zdánlivě stejné dny roku 1989 ale stále častěji narušovaly demonstrace, studentské nepokoje během Palachova týdne nebo petice Několik vět. Napětí v Československu stoupalo.