„Loutka dokáže proměnit atmosféru celého nemocničního pokoje,“ vyzdvihuje režisérka Míková. „Od dětí se skrz loutku dozvíme i to, co lékař nebo rehabilitační pracovník ne.“
Život k sežrání, film české režisérky Kristiny Dufkové, se dostal do užší nominace na letošní Evropské filmové ceny. Film vznikl na motivy knihy francouzského autora Mikaëla Olliviera.
Režisérka Agnieszka Holland převzala medaili Za zásluhy na Pražském hradě od prezidenta Petra Pavla. S filmy slaví úspěch na zahraničních festivalech. Doma ji ale často diváci nebo politici kritizují.
Hra získala v roce 2022 ve dvou kategoriích prestižní národní cenu Zlatá maska, to ale nezabránilo úřadům v tom, aby její autorky obvinily ze schvalování terorismu.
Proslov režisérky Darii Kashcheevy na Českých lvech upozornil na jeden omyl, který se dostává do podvědomí české společnosti – že člověk jen tím, že existuje, má nárok na něco, co mu musí ostatní dát.
„Navzdory tomu, že Romové jsou největší etnická minorita v Evropě, tak stále máme problémy v rovném přístupu ke vzdělání, práci a obecně bytí. Samotní Romové často hledají identitu,“ říká režisérka.
Film americké režisérky korejského původu Céline Songové je jedním z amerických objevů letošního roku. Minulé životy osobně představila také na letošním ročníku festivalu v Karlových Varech.
Ve snímku Navždy mladí, který uvádějí česká kina, se Bruni Tedeschi vrací do svého mládí a vypráví příběh skupiny mladých herců, kteří žijí svůj život vášnivě a naplno.
„Myslím, že jsme podcenili fenomén Boženy Němcové,“ říká o úspěchu nové televizní minisérie o nejznámější české spisovatelce režisérka Lenka Wimmerová.
Rodiče napořád je dokumentární cyklus o tom, jak v České republice funguje pěstounská péče. Vysílá ho Česká televize. „Nebylo vůbec jednoduché najít ty rodiny,“ říká Olga Špátová.
Před lety získala Marie Dvořáková jako první Češka stipendium na univerzitě v New Yorku. Teď jí její krátkometrážní snímek Kdo je kdo v mykologii vynesl studentského Oscara.
Tereza Nvotová zažívá úspěšný rok. Její absolventský snímek si střihl světovou premiéru na festivalu v Rotterdamu a následně o něm napsala velká zahraniční média.
„Je mi 22 let. Proč bych měla točit o nějakém 53letém, samolibém buržoustovi?“ Tak začíná dokument Můj přítel Boris Němcov, intimní portrét člověka skrytého za politickou ikonou.
Uherské Hradiště zaplní až do 30. července filmoví fanoušci. Začíná 42. Letní filmová škola. Letos představí filipínskou kinematografii a také americký nezávislý film. Na slovácký nesoutěžní festival přijedou významní hosté, například americká režisérka Julia Taymorová, Polák Janusz Majewski nebo český režisér Ivan Passer.
Do pomyslné filmové síně slávy včera vstoupila Drahomíra Vihanová. Režisérka, která začala trezorovým filmem Zabitá neděle a za normalizace směla točit jen dokumenty, získala Českého lva za přínos české kinematografii. K hranému filmu se mohla vrátit až po listopadu 1989.
V Praze dnes zemřela režisérka, scenáristka a pedagožka Věra Chytilová. Bylo jí 85 let. S dvacítkou hraných filmů a řadou skvělých dokumentů je považována za nejvýznamnější ženskou režisérskou osobnost v historii české kinematografie. Za své dílo získala řadu ocenění, včetně francouzského Řádu za umění a literaturu, Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu či státní medaile Za zásluhy.
Děti a psi na jeviště nepatří. To je známé pravidlo, které režiséři po staletí dodržují a také porušují, když si to hra vyžádá. Jedna z nejnápaditějších režisérek současnosti Hana Burešová tuto zásadu v posledním roce porušila hned dvakrát: v případě inscenace Tři mušketýři, která se stala diváckým hitem, a naposledy teď, když do nejnovější inscenace Národního divadla povolala 12 členů Dismanova dětského rozhlasového souboru.
Slavná hollywoodská novinářka, scénáristka a režisérka Nora Ephronová zemřela ve věku 71 let. Podle jejího syna podlehla zápalu plic, který byl jen důsledkem její vážné nemoci.
Na integraci Romů do společnosti vydávají vlády střední a východní Evropy, a v poslední době i západní státy, nemalé finanční prostředky. Maďarsko, které bude v následujícím půlroce předsedat Evropské unii, pozdvihlo právě romskou integraci na úroveň jedné z priorit.
Fanny Ardant, slavná francouzská herečka, je na návštěvě Prahy. Dnes tu uvede svůj režijní počin, film Popel a Krev. V pondělí v pražském divadle Komedie vystoupí s hudebně literárním představením Kassandra.