Ruskou režisérku zařadili na seznam teroristů. Její hra měla mít prvky feminismu i satanismu

Ruskou divadelní režisérku Jevgeniji Berkovičovou a dramaturgyni Světlanu Petrijčukovou ruské úřady zapsaly na seznam teroristů a extremistů. Informoval o tom portál Nastojaščeje vremja. Režisérka a dramaturgyně jsou už téměř rok ve vazbě. Stíhané jsou kvůli své hře pojednávající o ženách, které se rozhodnou provdat za islámské bojovníky a vydat se za nimi do Sýrie.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadla kvůli opatřením proti koronaviru osiřela

Ruskou divadelní režisérku Jevgeniji Berkovičovou a dramaturgyni Světlanu Petrijčukovou ruské úřady zapsaly na seznam teroristů a extremistů (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Posudek zadaný vyšetřovateli ve hře vyjevil nejen ideologii islamismu, ale i „radikálního feminismu“ nebo prvky „satanistického charakteru“.

Ruský seznam teroristů a extremistů v poslední době značně narostl. List Novaja gazeta dříve upozornil, že za první tři měsíce letošního roku do něj ruský úřad Rosfinmonitoring zanesl 669 osob, což je ve srovnání s předchozími lety rekordní počet. Osoby na seznamu jsou fakticky vyloučeny z ruského bankovního systému, protože finanční instituce v zemi mají zakázáno jim poskytovat služby.

Vzácný případ vyvození odpovědnosti. Ruský soud přiznal odškodné rodině oběti policejního mučení

Číst článek

Berkovičová a Petrijčuková jsou stíhané kvůli hře s názvem Finist, jasný sokol. Hra získala v roce 2022 ve dvou kategoriích prestižní národní cenu Zlatá maska, to ale nezabránilo úřadům v tom, aby její autorky obvinily ze schvalování terorismu. Podle posudku, který si nechali vypracovat vyšetřovatelé, dílo údajně obsahuje pasáže obhajující emigraci mladých žen za účelem zapojení se do teroristické organizace Islámský stát.

Obvinění se zakládá na dvou posudcích zadanými vyšetřovateli. První vypracovali nejmenovaní odborníci z Moskevské státní lingvistické univerzity, druhý provedl religionista Roman Silanťjev spolu s lingvistkou Galinou Chizrijevovou a psycholožkou Jelenou Zamyševskou. Obvinění se zakládá zejména na Silanťjevových závěrech, podotkl portál Meduza.

Jmenovaný religionista je znám svojí podporou ruské invaze na Ukrajinu. Prezentuje se jako zakladatel „destruktologie“, nového vědního směru, který podle něj komplexně zkoumá extremistické a teroristické organizace nebo i smrtelně nebezpečné mládežnické subkultury.

Například advokátka Xenija Kaprinská ale tvrdí, že „destruktologie“ je pseudověda. Téhož názoru jsou také odborníci, které oslovil ruský investigativní portál Agentstvo. Silanťjev kromě toho přiznal, že spolupracuje s ruskou tajnou službou FSB, jejímž příslušníkům o „destruktologii“ přednáší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme