Robertu Ficovi se domácí situace vyhrotila natolik, že na čas ztratil v parlamentu většinu. Vzbouřenci odštěpení od koaliční SNS demonstrují svou sílu a Fico na oplátku hrozí nasazením tajných služeb.
Nestabilitu ve slovenském parlamentu vyvolali tři poslanci kolem Rudolfa Huliaka původně zvoleni za Slovenskou národní stranu. Osamostatnili a požadují více práv v koalici.
„Vláda působí jako parodie na slibovaný klid a stabilitu,“ glosuje komentátor Postoje Jozef Majchrák. Jedním z důvodů je i to, že premiér Fico dokáže daleko méně tlumit koaličních vášně.
Premiér Robert Fico útočí na rodinu šéfa Progresivního Slovenska Michala Šimečky. A to přestože Ficovi dříve velmi vadilo, pokud jeho političtí soupeři zmiňovali jeho rodinu.
„Mnozí jednoduše sklopí uši, jako se to stalo v roce 1969. Řeknou si, že jim to za to nestojí, a poddají se. Nese to znaky normalizace,“ konstatuje Michal Vašečka.
„Ficův Směr se jednoznačně posunul ke krajní pravici,“ říká v rozhovoru pro iROZHAS.cz a Radiožurnál bývalý dlouholetý politik a následně slovenský velvyslanec v Maďarsku i Česku Peter Weiss.
Náměstek slovenského ministra životního prostředí Štefan Kuffa v reakci na kritiku poté tvrdil, že v divadle byl promítán perverzní film a že byl spolu s kolegou napaden.
Slovensko nemá už čtvrt roku obsazený post předsedy parlamentu. Šéf nejmenší vládní strany SNS Andrej Danko si na tuto svou oblíbenou pozici dál dělá zálusk a trvá na přerozdělení mocenských pozic.
SNS ve snaze obsadit funkci šéfa parlamentu, kterou do zvolení hlavou státu vykonával už bývalý předseda Hlasu-SD Pellegrini, podpořili i někteří představitelé Směru-SD premiéra Roberta Fica.
Atentát na premiéra Roberta Fica zcela jistě změní slovenskou společnost a bude mít i politické důsledky. První čísla naznačují, že útok vedl ke změně podpory mezi vládními stranami.
První plán na politický smír po atentátu na Roberta Fica ztroskotal. Rozdílné postoje k nastalé krizi a chybějící premiér mohou znamenat pro zemi, kde vládne křehká většina, těžké časy.
Až vychladnou hlavy, mohlo by začít hledání cesty z rozdělené slovenské společnosti, řekl ve vysílání Českého rozhlasu Plus poslanec z vládní Slovenské národní strany (SNS) Roman Michelko.
Místopředseda Směru Ľuboš Blaha a šéf SNS Andrej Danko dlouhodobě platí za radikály, kteří sami svými vyjádřeními i činy jitří emoce. Zástupci opozice na neurčito přerušují své politické aktivity.
Podle premiéra Roberta Fica média přestala být objektivní, protože jsou ve sporu se slovenskou vládou. Podle předsedy českého Syndikátu novinářů Adama Černého se Fico inspiroval v sousedním Maďarsku.
Slovenská vládní koalice odložila zákon, na jehož základě se má radikálně změnit veřejnoprávní RTVS. „V žádném případě to neznamená, že se tento zákon dá k ledu,“ popisuje poslanec Michelko.
Předložený návrh zákona počítá se vznikem nové instituce i možností snadno odvolat současného generálního ředitele Ľuboše Machaje. Opozice varuje, že de facto vznikne státní médium.
Šéf SNS Andrej Danko po dopravní nehodě, od které ujel, v neděli potvrdil, že půjde do prezidentských voleb. Ohledně nehody začne trestní stíhání a opozice jej chce odvolat z vedení parlamentu.
Na facebooku mezitím Danko uvedl, že dostal smyk. „Narazil jsem do sloupu, ohlásil jsem to pojišťovně, oznámil jsem to magistrátu. Pokud je třeba ještě něco udělat, všechno splním,“ řekl.
Největší favorit březnových slovenských prezidentských voleb Peter Pellegrini oficiálně oznámí kandidaturu v příštím týdnu. Lídr vládní SNS Andrej Danko na něj mezitím útočí i ve velmi osobní rovině.
Premiér Fico (Smer) obstarává zahraničí, agresivní převzetí moci je vidět u mladých „ostrých hochů“: ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka (Hlas) a ministra životního prostředí Tomáše Taraby (SNS).
K vydání příslušného posudku o změně pohlaví nyní postačuje, aby člověk absolvoval hormonální léčbu po dobu alespoň jednoho roku. Platnost nařízení měla původně skončit na jaře příštího roku.
Kvůli preferenčním hlasům se z klubu SNS stal „pytel blech“, což dostalo předsedu Andreje Danka do kritické situace. Musí balancovat mezi svou stranou i subjekty, které reprezentují zvolení poslanci.
Nacionalistická Slovenská národní strana (SNS) navrhne zvoleného poslance Tomáše Tarabu jako svého kandidáta na ministra životního prostředí ve vznikající slovenské vládě.
Čaputová požádala předsedu nejsilnější koaliční strany Smer Roberta Fica o doručení nového personálního návrhu, informoval mluvčí prezidentky Martin Strižinec. SNS nicméně na Huliakově nominaci trvá.