Tání ledovce posouvá hranice Švýcarska a Itálie. Doplácí na to i chata, která teď stojí ve dvou zemích
Měnící se klima ovlivňuje také státní hranice. Drobný kousek území se tak dostal z Itálie do Švýcarska. To dělá potíže horské chatě, která se kvůli posunu hranic ocitla přímo mezi těmito státy. Problém pro ni představuje nejen odvod daní, ale třeba i rekonstrukce.
Rostoucí průměrná teplota ovlivňuje tání ledovců. To není nic nového. Jenomže ledovce mají v některých případech buď přímo, nebo nepřímo vliv na definici státních hranic. Třeba v Alpách jsou okolo ledovce Theodul potoky, které oddělují Itálii a Švýcarsko. Jelikož ale ledovec ustoupil, tyto toky se mění a s nimi i státní hranice.
Nejextrémnější stupně sucha zasáhnou téměř třetinu Česka. Ovlivní i zemědělství
Číst článek
I posun o pár metrů může mít přitom velký dopad. Potíž představuje například horská chata, ke které se v průběhu let potok čím dál více přibližoval a kterou nyní podtéká. Pro budovu jako takovou to problém není, jenže ještě před čtyřiceti lety stála celá v Itálii.
Teď se ale postupně přesouvá do Švýcarska a na povrch vyvstávají problémy týkající se třeba restaurace, která se v ní nachází. Ta musí například řešit, do které země bude odvádět daně, jakými regulacemi se má řídit a podobně.
Chatu navíc dlouhou dobu nikdo nerekonstruoval, protože ani jedna strana není ochotná vydat stavební povolení na takovou budovu, která je teď napůl v obou státech.
V Temži vznikl ostrov z vlhčených ubrousků. Je velký jako dva tenisové kurty
Číst článek
Itálie a Švýcarsko se už na řešení domluvily na podzim. Dohoda ale nebude veřejná, dokud ji neschválí švýcarský parlament. To se stane nejdříve v příštím roce.
Jednání trvala asi tři roky a rozhodně nebyla jednoduchá. Podle Alana Wichta, šéfa švýcarské topografické služby, který má na starost i státní hranice, šlo o kompromis, ze kterého není příliš šťastná ani jedna strana.
Podobné změny se dějí častěji a obvykle se řeší výměnou území podobných velikostí i hodnot. Třeba Česko si v roce 2003 vyměnilo s Rakouskem asi 42,5 tisíce metrů čtverečních, a to kvůli změnám vodních toků.
Ledovec, kterým hranice Itálie a Švýcarska procházela, se od roku 1973 do 2010 zmenšil asi o čtvrtinu. Není ale zdaleka jediný, který v Evropě mizí. V Alpách ubyla zhruba polovina veškerého objemu ledovců. Ztráta se nejvíce začala projevovat od 80. let.