Prvomájové protesty byly ve Francii a Německu poklidnější. V Istanbulu zatýkali na nezákonné akci

Tisíce lidí se v sobotu po celé Francii zapojily do tradičních prvomájových demonstrací, jejichž požadavkem byla sociální spravedlnost a zrušení vládního plánu na snížení dávek v nezaměstnanosti. V tureckém Istanbulu byly při protestech zatčeny desítky osob. V Berlíně se koná na 20 prvomájových demonstrací levicových i pravicových skupin, na které dohlížejí tisíce policistů. Potyčky mezi demonstranty a policií zaznamenali ve Vídni či Helsinkách.

Paříž/Istanbul/Berlín (Aktualizováno: 23:07 1. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Paříži se odborářského protestu účastnili mimo jiné pracovníci ze sektorů obzvláště zasažených pandemií covidu-19

V Paříži se odborářského protestu účastnili mimo jiné pracovníci ze sektorů obzvláště zasažených pandemií covidu-19 | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

V Paříži, Lyonu, Nantes, Lille, Toulouse a dalších francouzských městech se konalo na 300 demonstrací, uvedla agentura Reuters. Protesty se odehrávaly z velké části v souladu s předpisy omezujícími shromažďování, demonstranti na sobě většinou měli roušky a dodržovali rozestupy.

Většina akcí byla poklidná, v Lyonu však policie musela rozehnat skupinu asi 200 lidí házejících dělbuchy. V Paříži bylo v potyčkách zatčeno 46 osob, v celé zemi pak 56.

V Paříži se odborářského protestu účastnili mimo jiné pracovníci ze sektorů obzvláště zasažených pandemií covidu-19 a členové hnutí takzvaných Žlutých vest, které před třemi lety spustilo mohutnou vlnu protivládních demonstrací. 

Podle odborářského svazu CGT se v sobotu v celé Francii zúčastnilo demonstrací 170 000 lidí, z toho 25 000 v Paříži. Francouzské ministerstvo vnitra hovoří o úhrnném počtu 160 000 demonstrantů a 17 000 protestujících v Paříži.

Shromáždění se zúčastnili také lídr krajní levice Jean-Luc Mélenchon a krajně pravicová vůdkyně Marine Le Penová, kteří oba hodlají vyzvat prezidenta Emmanuela Macrona v prezidentských volbách v nadcházejícím roce.

Mélenchon v Lille řekl, že si přeje, aby „pracující třída mohla žít beze strachu z nezaměstnanosti“. Le Penová v Paříži položila věnec k soše Johanky z Arku, kterou její strana používá coby nacionalistický symbol.

Zatýkání v Turecku  

Na 100 lidí bylo zatčeno na prvomájovém pochodu na istanbulské náměstí Taksim, který se uskutečnil navzdory plošnému lockdownu v Turecku. Policie náměstí uzavřela a zabránila organizátorům demonstrace přednést tam projevy a položit věnce, uvedla agentura DPA s odvoláním na turecká média. Demonstrace se konaly i v Ankaře a dalších tureckých městech.

Prvomájových protestů na Střeleckém ostrově a Letné se zúčastnilo pár stovek lidí. Zahajoval je poslanec Volný

Číst článek

Náměstí Taksim má pro prvomájové manifestace v Turecku zvláštní důležitost, neboť v roce 1977 právě tam neznámí odstřelovači zahájili palbu do půlmilionového davu demonstrantů. Zemřelo tehdy 34 lidí.

V Turecku začala kvůli rostoucímu počtu nakažených ve čtvrtek platit koronavirová uzávěra. Až do 17. května mohou lidé vycházet z domu jen v nezbytných případech.

Potyčky v Berlíně

V Berlíně se v sobotu konalo na 20 prvomájových demonstrací levicových i pravicových skupin, na které dohlížely tisíce policistů. Ve čtvrti Neukölln se odehrály ostré potyčky mezi levicovými radikály a policisty, kterých je po celém městě nasazeno přes 5600. 

Policisté podle agentury DPA čelili na třídě Sonnenalle sprškám kamení a skleněných láhví. Další účastníci „revoluční demonstrace 1. máje“ je napadali ve chvílích, kdy se pokoušeli v davu zadržet nejagresivnější jedince. Na místě vzplály popelnice a barikády z palet, zasahovat museli hasiči. Část demonstrantů nedodržovala epidemická opatření. Zatčeno bylo několik osob.

Manifestaci nakonec ukončil sám pořadatel, na něž zaútočil dav radikálních demonstrantů, uvedla policejní mluvčí. Podle ní utrpělo zranění 24 policistů, tři byli zraněni vážně. Celkově bylo při incidentech v Neuköllnu zatčeno 50 demonstrantů.

V pozdních večerních hodinách se situace uklidnila. Policisté poté začala vynucovat dodržování zákazu vycházení, který v německé metropoli platí od 22.00.

V Bruselu se opět sešel dav na fiktivním hudebním festivalu. Policie účastníky rozháněla vodními děly

Číst článek

Do ulic německé metropole v sobotu podle listu Berliner Zeitung vyšlo i několik stovek stoupenců hnutí Querdenken, kteří 1. máj využili k protestu proti opatřením majícím bránit šíření nemoci covid-19.

Skupina, jejíž název znamená nekonvenční či jiné myšlení, je označována za hnutí „popíračů covidu-19“, pravicových aktivistů a odpůrců očkování. Akci doprovázely protiprotesty levicových aktivistů s antifašistickými symboly.

Další demonstrace v Evropě

V Helsinkách bylo při sobotní demonstraci proti koronavirovým opatřením zatčeno zhruba 50 lidí, uvedla agentura AFP s odvoláním na policii. Ve finském hlavním městě platí zákaz sdružování více než šesti osob, na protestu se jich přitom sešlo na 300.

V sousedním Švédsku vyrazilo do ulic na protest proti restrikcím 500 až 600 lidí, policii se podle agentury nepodařilo akci porušující epidemické předpisy rozpustit a lidé se sami rozešli až po dvou hodinách.

Zasahovat proti prvomájovému pochodu s 1000 účastníky musela policie ve Vídni. Řešila také potyčky s demonstranty, kteří se pokusili vyvěsit transparent na lešení Votivního kostela v širším centru rakouské metropole. Do zákroku policie za použití slzného plynu se podle agentury APA omylem přimotali i náhodní kolemjdoucí. Několik lidí bylo zatčeno.

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme