Archiváři objevili dosud neznámé nahrávky z procesu s K. H. Frankem. Je na nich i Milada Horáková

Archiváři Českého rozhlasu objevili dosud neznámé záznamy z procesu s Karlem Hermannem Frankem, někdejším nacistickým německým státním ministrem pro Čechy a Moravu a válečným zločincem zodpovědným mimo jiné za vypálení Lidic. Zrestauroval je mistr zvuku Miloslav Turek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní tajemník Karl Hermann Frank v Habsburském sále na Pražském hradě 7. 10. 1941

Státní tajemník Karl Hermann Frank v Habsburském sále na Pražském hradě 7. 10. 1941 | Zdroj: ČTK

Na záznamech lze slyšet výpovědi bývalé terezínské vězeňkyně, doktorky Milady Horákové, ale také velitele terezínské Malé pevnosti Heinricha Jöckela nebo někdejšího zastupujícího říšského protektora Kurta Daluegeho.

Miloslavu Turkovi trvala práce s více než 82 hodinami zvukového záznamu tři čtvrtě roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž včetně úryvků ze záznamu

„Hned ten první den mě upoutalo jméno Horáková. Původně jsem si myslel, že jde o Horákův statek z Lidic. Ovšem po několika okamžicích jsem si uvědomil, že tam před tím ‚Horák‘ bylo ještě něco napsáno. Tak jsem se k tomu vrátil a tam bylo: doktorka Milada Horáková,“ popisuje Turek.

Milada Horáková vypovídala o brutálním chování dozorců, nedostatku lékařské péče a také o lidech, kteří byli z Terezína odváženi na popravu do Prahy.

„Přišla jsem do Terezína v těžkých měsících po atentátu na Heydricha. Byly jsme tam přivezeny jako první transport žen 11. června 1942,“ zní v nahrávce.

Nacistické Německo obsadilo území Československa před 84 lety, tedy 15. března 1939. Další den vůdce třetí říše Adolf Hitler na Pražském hradě vyhlásil protektorát Čechy a Morava. Tyto události zrekonstruoval v roce 2019 i Radiožurnál ve speciálním sedmihodinovém vysílání, jehož záznam je stále k dispozici na serveru iROZHLAS.cz.

Horáková mluvila pomalu, aby tlumočník stíhal její výpověď překládat do němčiny obviněnému K. H. Frankovi. „Důrazné rány v pozadí jsou od psacího stoje, na kterém zapisovatelka vše zaznamenávala,“ vysvětluje Miloslav Turek.

„Nahrávky jsou z roku 1946 z března až května a v podstatě obsahují celý proces s K. H. Frankem. To znamená jeho výslechy, výslechy svědků a podobně. Ovšem kromě takového malého pokusu v roce 1978, kdy bylo přepsáno devět fólií po zhruba tři a půl minutách, si jich nikdo nevšiml,“ říká Turek.

Vinylová deska soudního přelíčení K. H. Franka. | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Poprvé tak můžou posluchači na nahrávce slyšet třeba hlas nacistických pohlavárů z bývalého protektorátu. Například Heinricha Jöckela, který proslul krutostí a brutálním zacházením s uvězněnými lidmi. Kromě něj u soudu vypovídal taky Heydrichův nástupce ve funkci zastupujícího říšského protektora Kurt Daluege.

„Karl Hermann Frank ho neměl rád, protože se na tu funkci protektora třásl sám. Vypovídá o vztahu s Frankem, a dokonce tam dojde k jejich vzájemnému střetu z očí do očí, kdesi v podstatě jdou, tak trošku po krku,“ vysvětluje Turek.

Karl Hermann Frank byl odsouzen za válečné zločiny k trestu smrti. Skončil na šibenici na dvoře pražské pankrácké věznice 22. května 1946. Daluegea, který byl zodpovědný za heydrichiádu, vyhlazení Lidic a Ležáků a smrt tisíců lidí, vydali Britové do Československa po skončení druhé světové války. Mimořádný lidový soud ho odsoudil k smrti. Byl popraven 23. října 1946 v Praze.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme