Podle ruské státní agentury TASS otřesy o síle sedmi stupňů byly zaznamenány v Tichém oceánu, 108 kilometrů jihovýchodně od města Petropavlovsk-Kamčatskij. Zatím nejsou žádné zprávy o raněných.
Nejméně deset lidí zahynulo a 20 dalších je pohřešováno po povodních, které v brazilském státě Rio Grande do Sul způsobily prudké bouře.Stoupající voda uvěznila asi 1500 lidí na střechách domů.
Zemětřesení mělo sílu 6,0 stupně, epicentrum bylo u pobřeží prefektury Fukušima. Otřesy byly cítit i v Tokiu. Událost nastala jen den po ničivém zemětřesení u Tchaj-wanu.
Objekt, který by mohl být Earhartové letounem, se podle Deep Sea Vision nachází zhruba 4900 metrů pod hladinou moře asi 150 kilometrů od Howlandova ostrova.
„Jsme svědky nejen nových extrémů, ale také přetrvávání těchto rekordních podmínek a dopadů, které mají na lidi i planetu,“ uvedl expert Carlo Buontempo.
Dešťová voda někdy teče do řek a potoků ve velkém množství. Ryby jsou vystaveny působení částic mědi, olova či zinku, případně dalších toxických látek.
Společnost TEPCO oznámila, že testy vzorků z vody ukázaly, že proces je bezpečný. Voda je před vypuštěním čištěna pomocí filtračního systému, který odstraňuje většinu nebezpečného materiálu.
Lidé v Číně a Hongkongu protestují proti vypouštění radioaktivní vody do oceánu. Elektrárna byla poškozena v roce 2011 a voda se má postupně vypouštět ještě 30 let.
Jihokorejští demonstranti vyzvali Tokio, aby své rozhodnutí vypouštět radioaktivní vodu z Fukušimy přehodnotilo. Plán japonské vlády ale už schválila Mezinárodní agentura pro atomovou energii.
Na rozdíl od organického materiálu, který se rozloží maximálně za pár let, plasty zůstávají a živočichové tak mají ve volném oceánu příležitost na plastu přežít a rozmnožovat se.
Sedm modelů z různých zemí světa, se kterými momentálně pracují vědci z Austrálie, naznačuje, že by k efektu El Niño skutečně mělo dojít. Otázkou zůstává, jak bude silné.
Ostrovní stát Vanuatu zažil zemětřesení a dva cyklony během tří dnů. Silné cyklony přinesly vítr o ničivých rychlostech a přívalové deště. Podle humanitárních pracovníků je situace bezprecedentní.
Sochu odkryl tým dobrovolníků koncem února a pro odborníky je objev důležitý i kvůli výzkumu měnících se přírodních podmínek na ostrově ležícím v Tichém oceánu asi 3500 kilometrů západně od Chile.
Prudké deště postihly během noci na pondělí jihozápad Nového Jižního Walesu a severovýchod státu Viktorie. Řeky se vylily z břehů a zaplavily silnice, mosty i farmy.
Výstraha před extrémně vysokými teplotami platí pro centrální Kalifornii, Nevadu a některé části Arizony. Extrémní vedra mohou dosáhnout teplot až 48 stupňů.
Podle Rappricha erupci umocnila slaná voda, která se dostala do kontaktu s magmatem. Globálního zastavení letecké dopravy se ale podle vulkanologa obávat nemusíme. Problémy budou pouze lokální.
O sobotním úmrtí dvou lidí v neděli informoval peruánský úřad civilní obrany (Indeci). V některých pobřežních oblastech Peru byly po sobotní erupci u Tongy zaznamenány neobvykle vysoké vlny.
V rámci přísných imigračních zákonů Austrálie jsou od roku 2013 žadatelé o azyl, kteří se do země dostanou na člunech, posíláni na papuánský ostrov Manus a rovněž na tichomořský atol Nauru.
Vědci chtějí, aby byla pod ochranou celá oblast, která zabírá zhruba 240 000 kilometrů čtverečních. To je rozloha přibližně srovnatelná s Velkou Británií.