Pětiletá Nela má novou ledvinu od své maminky. Transplantaci v Motole podstoupilo více než 350 dětí
Ve čtvrtek je Světový den ledvin. Chirurgové z fakultní nemocnice v pražském Motole je transplantují v průměru deseti dětem ročně. V jediném specializovaném centru u nás operovali před tři čtvrtě rokem také dnes pětiletou Nelu. Nový orgán dostala od své maminky. Teď se tam vrací na pravidelné kontroly.
„Chytni balónek a drž ho,“ prosí malou Nelu zdravotní sestřička Marie Hanzelová. Dítě sedí na klíně své maminky Barbory a za pár chvil mu zdravotníci odeberou krev. „Pojď zatrénovat jako v posilovně, jako když trénuješ svaly. A pořád drž ten balónek,“ pokračuje sestra.
Celosvětově výjimečný zákrok. Lékaři v Motole potřetí transplantovali plíce jedné pacientce
Číst článek
Podle ní byla Nelinka velmi statečná. Po kontrole si potřebuje vzít léky. Těmi jsou imunosupresiva, aby ledvinu neodmítala, nebo prášek na tlak. „Začínali jsme asi na deseti druzích prášků, teď už máme jen čtyři,“ popsala její maminka Barbora.
„Jak se měla Nelinka od minule,“ ptá se maminky vedoucí lékař Národního programu transplantace ledvin u dětí Jakub Zieg. Další otázkou je, kolik toho malá Nela denně vypije. Poté přejde lékař k vyšetření. Nela má jizvu na pravé straně břicha. „Pod tou jizvou cítím prsty tu transplantovanou ledvinu,“ popisuje Jakub Zieg.
Nela je z jednovaječných dvojčat. Že má nedostatečně vyvinuté ledviny, se rodiče dozvěděli až po jejím narození. Ledvinu jí darovala její maminka. „Počítala jsem s tím, že nás to jednou čeká. Spíše jsem měla strach kdy,“ vzpomíná Barbora.
„Jakmile pan doktor řekl, že už je potřeba, automaticky jsme šli na všechna vyšetření. Ani jsem neuvažovala o nějakém riziku pro mě. Spíš jsem se snažila, aby na tom Nelinka byla co nejdříve co nejlépe,“ přeje si.
Průběh operace
‚Obrovský respekt všem dárcům.‘ Díky Oční tkáňové bance se každý rok vrátí zrak stovkám pacientů
Číst článek
Operaci podstoupily obě ve stejný den. Lékaři z IKEMu nejprve odstranili ledvinu Barboře a orgán poté zdravotníci převezli do Motola, kde už byla na operačním sále připravená malá pacientka. Oba zákroky trvaly několik hodin. „To plánované živé dárcovství má svoje obrovské výhody,“ vysvětluje Pavla Křížová z Transplantačního centra motolské nemocnice.
„Koordinátor pro ledvinu jede do IKEMu od nás z Motola a zabezpečuje jak dokumentaci, tak samotnou ledvinu, aby v pořádku dorazila na místo transplantace k nám do Motola,“ popisuje Křížová.
„Na ultrazvuku vidíme krásně prokrvenou transplantovanou ledvinu v pravé jámě kyčelní s úplně normálním nálezem. Vyšetření vypadá dobře,“ pochvaluje si výsledek operace dětský nefrolog Jakub Zieg. V Motole se s transplantacemi ledvin u dětí začalo v roce 1981. Lékaři tu do dnešního dne transplantovali ledvinu více než 350 malým pacientům.
„Důvodem transplantace je chronické selhání ledvin a jeho konečná fáze, když ledviny přestanou pracovat. Říká se tomu náhrada funkce ledvin a nejčastější příčinou jsou, jako u Nelinky, vrozené vady ledvin. Další příčiny jsou například různé genetické choroby, imunologicky podmíněné záněty ledvin, potom třeba cystické nemoci ledvin a další,“ vysvětluje Zieg.
Strávil 200 dní na JIP, podstoupil dvě transplantace. Devítiletý Radek se po léčbě vrací do běžného života
Číst článek
Ideální je, když dítě dostane ledvinu od žijícího dárce, a zároveň před ní nepodstoupí dialýzu. „Dialýza před transplantací zhoršuje prognózu těch pacientů po transplantaci. První se snažíme kontaktovat rodinné příslušníky, a to z toho důvodu, že víme, že ta prognóza pacientů je nejlepší, protože imunologická shoda mezi příbuzným a dítětem je nejvyšší,“ vysvětluje dále.
„Pokud se nenajde živý dárce, tak až v tom případě zařazujeme pacienta na takzvanou čekací listinu, kdy čeká, až se najde příhodný dárce,“ říká lékař. Obvyklá čekací doba na transplantaci ledviny je u dětí 6 až 8 měsíců. Transplantace dělají lékaři u dětí, které váží alespoň deset kilogramů.