Německé firmy by se mohly zapojit do vzdělávání českých studentů a učňů

O větší sladění českého technického školství se sousedním Německem usiluje ministerstvo průmyslu a obchodu. Zkušenosti se zapojením firem do školství sbírá hlavně v sousedním Bavorsku a Sasku. Tam funguje duální systém vzdělávání, kdy se firmy na vzdělání učňů i studentů přímo podílejí. Do pilotních projektů na vybraných českých školách by se pak mohly zapojit i německé firmy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti

Studenti | Foto: Pavel Novák

Výsledkem sladění technického školství na české a německé straně by mělo být méně nezaměstnaných absolventů a flexibilnější pracovníci.
Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka ale jeho resort zatím nemá přímé kompetence, jak způsob výuky ovlivnit. Analýzu, která situaci s technickým vzděláváním mapuje, vypracovává ministerstvo školství.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž Firmy, školství

„To bude právě otázka analýzy, jak by případně kompetence měly do budoucna vypadat. Tak, aby každý resort reprezentoval zájmy institucí a firem, které se ho týkají. My se budeme snažit abychom měli větší a významnější slovo zejména v oblasti technického školství, protože to se týká českého průmyslu a to je v kompetenci ministerstva průmyslu,” vysvětlil ministr.

Právě v tom by měla podle něj české straně pomoci debata s bavorskými partnery. „Kteří by nám měli ukázat příklad, jak to funguje v Bavorsku,” dodal.

Německé firmy by pak na vybraných školách mohly působit ve zkušebních pilotních projektech. Předseda představenstva Hospodářské komory Plzeňského kraje Zdeněk Mužík vidí výhodu hlavně v uplatnění čerstvých absolventů.

„Neexistuje v takové míře, aby byl absolvent střední školy a učiliště nezaměstnaný. Protože vlastně už od začátku je zřejmé po absolvování školy kam nastoupí a kde bude mít první zaměstnání,” uvedl.

Václava Marešová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme