Stabilní a předvídatelný důchodový systém v Česku zůstává zatím iluzí
Když se dostaneme k moci, tak to zrušíme. Zhruba tímto způsobem vzkazují představitelé hnutí ANO veřejnosti, jak v budoucnu naloží se změnami v důchodovém systému. Například úprava řádné valorizace penzí by nemusela vydržet dlouhé roky. Hodiny bojů vládní koalice proti opozičním obstrukcím ve Sněmovně by tak mohly vyjít vniveč.
Je k tomu potřeba splnit několik věcí. Zaprvé musí hnutí ANO vyhrát volby. Dlouhodobý vývoj volebních preferencí dokazuje, že to je v tuto chvíli reálné. Další podmínkou je, aby po nich skutečně vládlo.
Petr Hartman: Stabilní a předvídatelný důchodový systém v Česku zůstává zatím iluzí
Není pravděpodobné, že by se obešlo bez koaličního partnera. Pokud by ho našlo, musel by se změnami souhlasit. To rovněž nemusí být nepřekonatelná překážka. Dokonce ani v momentu, kdyby s hnutím ANO na vládní úrovni spolupracovala strana, která je nyní součástí Fialova kabinetu.
Lze připomenout osud tzv. superhrubé mzdy. Tu prosadila v roce 2008 vláda pod vedením Mirka Topolánka. Tedy premiéra z řad občanských demokratů. K jejímu zrušení koncem roku 2020 pomohla hnutí ANO vedle SPD i ODS.
Momentální zisk?
Podobné změny názorů nelze v budoucnu vyloučit ani v souvislosti s úpravou valorizace penzí.
Stačí nahlédnout do nedávné minulosti. V roce 2017 vyhlašoval Sobotkův kabinet zásadní změnu. Na začátku každého roku měl být starobní důchod nově valorizován o inflaci a polovinu růstu reálných mezd. Podporovali to všichni koaliční partneři. Vedle sociálních demokratů i hnutí ANO a lidovci.
Vláda měla dobrý úmysl finance zlepšit, začínám pochybovat, že to zvládne, říká ekonomka Matesová
Číst článek
Jejich předseda Marian Jurečka nyní za Fialovu vládu prosazuje návrat k původní podobě. Důchody by se na začátku každého roku měly zvyšovat o inflaci a místo poloviny jen o třetinu růstu reálných mezd. Tento návrh nakonec Parlamentem projde. Důchodový systém se tak dočká úpravy.
Další by měly následovat. Nelze však počítat s tím, že půjde o změny trvalé. Důchodový systém bude i nadále vystaven obratům, které budou odrážet momentální nálady politické reprezentace.
Nejde pouze o střídání u moci, ale také o postoj jednotlivých stran. Ani ten nemusí být u každé z nich dlouhodobě pevný.
Sněmovna opět nedospěla k hlasování o změnách v penzích. Kývla na omezení řečnické doby
Číst článek
Do rámce nestability zapadl i osud tzv. druhého pilíře spoření na důchod. Ten proti odporu opozice zavedla Nečasova vláda. Sobotkův kabinet splnil předvolební závazek a po nástupu k moci ho zrušil. Byť místo toho sliboval ucelenou změnu, žádnou nenabídl.
Na souboji o podobu penzijního systému se názorně ukazuje, že dlouhodobá dohoda mezi opozicí a koalicí je iluzí. Zástupcům jednotlivých politických stran a hnutí nejde ani tak o podstatu, ale o momentální zisk v podobě přízně voličů. Nejsou schopni se navzájem respektovat a skutečně dospět k dohodě.
Nastavení dlouhodobě udržitelného důchodového systému se Česká republika jen tak nedočká. Změny jsou a budou dělány pod tlakem aktuálního stavu státní pokladny a voličských nálad. Proto nemusí přežít déle než jedno volební období.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Mezi Wilsonem a Trumpem
Ondřej Vaculík
Chce dítě na gympl? Základní škola k tomu nestačí
Martin Fendrych
Alfa, nebo Sigma?
Apolena Rychlíková
Sýrie a Turecko se potkaly na eskalátoru
Jan Fingerland