„Nejchoulostivější je smrk ztepilý, ale on se vám odmění tím, že krásně voní. Jedle kavkazská nevoní, ale vydrží nejdéle,“ popisuje Jan Kácha ze Zahradnického centra Chýně.
Je první adventní neděle, kterou začíná období příprav na vánoční svátky. Tradicí je zapálit každou neděli jednu svíci na adventním věnci. První je nazývána svící proroků.
Na pražském Staroměstském náměstí v noci na úterý pracovníci firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP) vztyčili a upevnili vánoční strom. Slavnostní rozsvícení je naplánované na sobotu.
Dřevorubci strom nejdřív zavěsili na jeřáb, pak ho odřízli a začali opracovávat kmen. Na náměstí už to totiž nebude možné, vysvětlil ředitel technologií hlavního města Prahy Tomáš Jílek.
Majestátní dvousetletý smrk, který má přezdívku Zelený obr, se nachází u průsmyku Passo Nota, kde byla do první světové války hranice mezi Itálií a Rakouskem-Uherskem, ve výšce 1200 metrů nad mořem.
Vyrobená lavička je dohladka vybroušená a kopíruje postavu, takže se na ní hezky sedí. A právě část stromu v podobě lavičky se vrátí do míst, kde vánoční smrk vyrostl.
O tom, zda patří symboly, jako stromeček, jesličky, andělé či hvězdy, do veřejných prostor nebo zda mohou být diskriminační, diskutovali v Pro a proti sociolog Stanislav Biler a teolog Jan Jandourek.
Jako jednu z cest ochrany volí lesní družstvo i obchůzky v terénu. Fyzickou kontrolu ale provádí jen na místech, kde se vyskytují dřeviny, o které mají lidé v posledních letech zvýšený zájem.
Staroměstské náměstí bude letos po dobu vánočních trhů zdobit 22metrový vysoký smrk ztepilý z Pertoltic pod Ralskem. Podívejte se, jak probíhalo kácení pražského vánočního stromečku.
1:56
Palupín (Jindřichohradecko)||Monika Babulicová|Zprávy z domova
Nejžádanější jsou stromky od 50 do 200 centimetrů. Na plantáži rostou i větší stromy, které dosahují až pěti metrů. Ty většinou zdobí náměstí měst a obcí.
Ve Středočeském kraji bylo požárů šest, v jižních Čechách pět, v Ústeckém kraji a na Vysočině shodně čtyři. Naopak ve Zlínském kraji hořelo pouze jednou.
Černé solární panely podle některých Italů ničí estetický dojem z vánoční scény, kritici mluví i o „přepjatém environmentalismu“. Radnice svůj přístup hájí.
Oba trhy potrvají až do šestého ledna. Do Štědrého dne budou trhy na Tylově náměstí, kde si můžou zájemci pořídit například jmelí, věnce, vánoční ozdoby nebo rukodělné výrobky.
Oba stromy by se nakonec musely pokácet. Jeden z nich stojí v ochranném pásmu Českých drah, druhý ohrožuje nedaleký dům. V minulosti již museli smrk zastřihnout, aby kolem něj projely autobusy.
Instalaci zajišťovali zaměstnanci technických služeb, město s nimi situaci řeší. „Pád stromu bude předmětem dalšího šetření,“ dodala radnice. Výstraha před silným větrem platí na většině území Česka.
„Bude tam 40 sněhových vloček. Jako už tradičně budou velké a malé koule, kterých bude 240. A není bez zajímavosti, že i letos se nám na stromeček vejde bezmála šest kilometrů světelného řetězu.“
Vánoční stromy pro města jsou podle deníku Právo pod pečlivou kontrolou. A ústecká radnice vydražila auta, která odstranila z ulic, popisuje Mf Dnes. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
„Letošní déšť nám pomohl, bylo na čase. Barva jehličí je lepší, stromky jsou zelenější, je to vidět,“ uvádí majitel firmy Lesní školy Nekoř Václav Faltus.
Atmosféru tak na Staroměstském náměstí zajistí tradiční velký smrk a vánoční výzdoba. „Pokud to epidemická situace dovolí, jsme připraveni přidat několik malých stánků,“ řekl radní Jan Chabr.