Ukradli nám Dunaj, protestovali Maďaři před dvaceti lety
Přesně před 20 lety začalo fungovat slovenské vodní dílo Gabčíkovo. Mělo mít původně ještě druhou část na maďarském území – Nagymaros, Maďaři ale od ní odstoupili. Stavba byla pro ně symbolem totalitního režimu a tehdy i záminkou k demonstracím za demokracii. Gabčíkovo dodnes způsobuje na maďarské straně ekologické škody.
S cílem zastavit výstavbu vodního díla v Nagymaros vznikla v roce 1988 ekologická organizace Dunajský kruh. Pořádala masové mítinky, na nichž její šéf János Vargha varoval před nenapravitelnými škodami. Ochranáři se obávali, že dílo zničí flóru a faunu na maďarské straně Dunaje včetně zdroje pitné vody pro Budapešť.
„Dunajský kruh posbíral asi deset tisíc podpisů proti vodnímu dílu,“ říká dnes János Vargha a připouští, že akce se postupem času stávala spíše záminkou k politickým protestům. V Československu byl ještě rok před listopadem a v Maďarsku již pod rouškou protestů proti dunajské dílu žádali pluralitní systém a demokracii.
Vztah Maďarů k vodnímu dílu Gabčíkovo připomněl v Odpoledním Radiožurnálu budapešťský spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek
Československá strana pak přehradila Dunaj a odvedla vodu na slovenské území. Vznikl ohromný konflikt.
„Maďaři truchlili, plakali, zuřili a protestovali pod heslem ‚Ukradli nám Dunaj‘,“ vzpomíná spolupracovník Českého rozhlasu v Budapešti Gregor Martin Papuscek, který v těch dnech v Budapešti začínal jako rozhlasový zpravodaj.
V Bratislavě dokonce vznikla fáma, že ke slovenským hranicím jedou maďarské tanky. Informaci pak média dementovala.
Kauza ale nebyla výhradně slovensko-maďarským sporem, na československé straně rozhodovala Praha. Maďaři podle všeho špatně odhadli situaci, když brali vážně vyjádření tehdejšího federálního ministra ochrany životního prostředí Josefa Vavrouška.
Ten se ztotožňoval s maďarskými výhradami a nevyloučil demolici Gabčíkova, kterou žádal i tehdejší maďarský státní tajemník János Martonyi, nynější šéf maďarské diplomacie.
Gabčíkovo funguje už 20 let. Slováci se pořád o stavbu dohadují s Maďarskem
Číst článek
Budapešť i Praha ale podcenily odhodlání slovenské vlády vodní dílo postavit jako prestižní projekt. Gabčíkovo dnes vyrábí elektrickou energii, z níž maďarská strana nedostává ani kilowatthodinu.