Etiopie spustila první turbínu přehrady na Modrém Nilu, podle Egypta a Súdánu stavba způsobí sucha
Etiopie spustila první ze třinácti turbín své Velké přehrady na Modrém Nilu. Premiér Abiy Ahmed Etiopanům poblahopřál ke zprovoznění největšího vodního díla v Africe. Stavbu ale od začátku provázejí protesty dalších zemí v povodí Nilu. Především z Egypta zní, že dílo ohrožuje životy desítky milionů jeho obyvatel.
„Od této chvíle už nic Etiopii nezastaví,“ prohlásil při ceremoniálu spuštění přehrady premiér Abiy Ahmed.
Etiopie začala svou velkou přehradu budovat v době egyptské revoluce, počátky vodního díla tak unikly pozornosti Káhiry.
Od té doby ale Egypt usiluje o dohodu o napouštění a provozu etiopské přehrady tak, aby nebylo ohroženo množství vody přitékající Nilem do země. Zatím poslední kolo rozhovorů ztroskotalo loni v dubnu.
Egypt a také Súdán nadále tvrdí, že se chtějí s Etiopií dohodnout. Káhira mezitím čelí obvinění, že podporuje tigrajské povstání proti centrální etiopské vládě. Etiopské úřady přehradu plní postupně na několik etap.
‚Ohrožuje miliony‘
Zatím stále nedokončené vodní dílo na jednom z hlavních přítoků Nilu se má stát vůbec největší přehradou v Africe. Stavba v přepočtu za víc než 100 miliard korun začala před jedenácti lety.
Etiopská vláda slibovala, že přinese výhody i zemím po proudu Nilu, Káhira se ale obává sucha. Etiopie prý nádrž napouští příliš rychle.
Podle Súdánu stavba ohrožuje miliony životů. Všechny tři země spolu o přehradě opakovaně jednaly, shodnout se ale zatím nedokázaly. Egypt navíc dlouhodobě vyhrožuje vojenským řešením.
Jak připomíná ČTK, gravitační hráz bude po dokončení vysoká 145 metrů a dlouhá 1780 metrů. Plocha vodní nádrže bude mít rozlohu 1874 kilometrů čtverečních a její objem bude činit 74 kilometrů krychlových.
Přehrada bude osmou největší hydroelektrárnou na světě z hlediska výkonu. Největší jsou čínské Tři soutěsky na řekách Čchang-ťiang (Dlouhá řeka) a Jang-c'-ťiang. Tamní přehrada byla plně zprovozněna v roce 2012 s instalovaným výkonem 22 500 megawattů.