Saúdská Arábie a Írán obnoví diplomatické vztahy, které přerušily v roce 2016, tvrdí Teherán
Írán a Saúdská Arábie se dohodly na obnovení diplomatických vztahů, které přerušily v roce 2016. Oznámení Teheránu posléze potvrdil i Rijád s tím, že dohoda byla uzavřena v Pekingu. Zlepšení vztahů mezi Saúdskou Arábií a Íránem by podle televize Al-Džazíra mohlo mít pozitivní vliv na bezpečnost v regionu, zejména v Jemenu, kde tyto země podporují soupeřící strany konfliktu.
„Výsledkem rozhovorů mezi Íránem a Saúdskou Arábií je dohoda o obnovení diplomatických vztahů a znovuotevření ambasád do dvou měsíců,“ uvedla v pátek íránská státní agentura IRNA. „Ministři zahraničí obou zemí se setkají, aby připravili výměnu velvyslanců,“ dodala íránská agentura.
Izrael a některé arabské země jednaly o vytvoření aliance, chtějí obranu proti Íránu
Číst článek
Saúdskoarabská agentura SPA následně dohodu potvrdila. Uvedla, že obě země se dohodly na vzájemném respektování státní suverenity a nezasahování do vnitřních záležitostí a také na aktivaci dohody o bezpečnostní spolupráci z roku 2001.
Sunnitská Saúdská Arábie a šíitský Írán jsou dlouhodobými rivaly a podporují také soupeřící strany v několika konfliktech v regionu. Například ve válce v Jemenu Saúdská Arábie od roku 2015 bojuje na straně tamní vlády proti šíitským povstalcům podporovaným Íránem.
V Sýrii Teherán vojensky a politicky pomáhá režimu prezidenta Bašára Asada, zatímco Rijád po vypuknutí tamní občanské války v roce 2011 vyjádřil podporu některým povstaleckým skupinám.
Saúdskou Arábii rovněž znepokojuje íránský jaderný a raketový program. Teherán však tvrdí, že neusiluje o jadernou zbraň a že jeho raketový program je čistě obranný.
Vztahy Íránu a Saúdské Arábie se dostaly do slepé uličky v roce 2016, když íránští demonstranti napadli saúdskoarabské velvyslanectví v Teheránu v reakci na popravu šíitského duchovního v Saúdské Arábii. V roce 2021 začaly Teherán a Írán jednat o obnově diplomatických vztahů, dohody ale dosáhly až teď.