„Ryb je tu čím dál méně, je to katastrofální. Dříve jsme vozili turisty na rybolov, teď se z tohoto místa stala bažina,“ naříká místní rybář Alexej Grebenikov.
Vysychavé toky nejsou dobře zmapované. Vědci z Masarykovy univerzity proto spoluvyvinuli aplikaci Dry Rivers. Tu si může stáhnout každý, kdo jim chce pomoci.
Dohoda určuje, jakého množství vody se mají státy na dolním toku řeky v příštích třech letech vzdát. Státy musí ušetřit 3,7 miliardy metrů krychlových vody, což sníží jejich spotřebu o 13 procent.
V lednu varovali vědci z univerzity v Utahu, že by jezero mohlo do pěti let zcela zmizet. Jeho situaci by mohla zlepšit voda z tajícího sněhu v horách, kde v zimě napadla rekordní sněhová pokrývka.
„Byla to pomalu postupující katastrofa, ale teď se situace zhoršuje velmi rychle,“ tvrdí expert. Vysychající nádrž zásobující 40 milionů lidí nyní odhaluje vraky i dávné lidské ostatky.
Červenec 2022 byl po březnu 1961 druhým nejsušším měsícem, jaký byl kdy ve Francii zaznamenán. Úřady francouzům zakazují zalévání trávníků i umývání vozidel, zavlažování plodin a napouštění bazénů.
Vody je na Pastvinách málo, protože se nadlepšoval tok Divoké Orlice. Zjednodušeně řečeno celé léto vodohospodáři z nádrže vypouštěli více vody, než kolik do ní přitékalo.
Ani rok od velké vody nemá paní Radka Růžková suchý dům. Bydlí na samotě mezi Lovosicemi a obcí Nové Kopisty na Litoměřicku. I teď má dům stále vlhký a ve studni nemá pitnou vodu. Protože bydlí v menším dolíku, voda se tam držela ještě pár týdnů po kulminaci. Domů se paní Růžková tehdy dostávala oknem.
Nejviditelnější škody po červnových povodních už jsou odstraněny, někteří lidé ale stále ještě bydlí v provizorních podmínkách. To je případ i obyvatel několika domů v Milenovicích u Protivína na Písecku. Tamní zahrady a domy zaplavila rozvodněná říčka Blanice. Na první pohled už tam lidé škody odklidili, uvnitř domů se ale stále drží vlhkost.
Jordán vysychá a tým izraelských, palestinských a jordánských vědců varuje, že velké části této biblické řeky v příštím roce úplně zmizí. Informuje o tom agentura AP. Křesťanští poutníci, kteří se jezdí do Jordánu vykoupat ve stejné vodě, ve které byl pokřtěn Ježíš Kristus, tak na mnoha místech tuto možnost ztratí.