Jezero Balchaš v Kazachstánu je ohroženo vysycháním a znečištěním. Rybáři mluví o ekologické krizi

Balchaš, druhé největší jezero ve Střední Asii, je ohroženo vysycháním v důsledku klimatických změn, znečištění a úbytku ryb. Informovala o tom agentura AFP, podle které kazachstánské jezero bude zřejmě následovat osud toho Aralského.

Astana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysychající kazachstánské jezero Balchaš

Vysychající kazachstánské jezero Balchaš | Zdroj: Profimedia

„Ryb je tu čím dál méně, je to katastrofální. Dříve jsme vozili turisty na rybolov, teď se z tohoto místa stala bažina,“ naříká místní rybář Alexej Grebenikov, který hospodaří na severním břehu tohoto jedinečného jezera.

3:42

Ledovce na Anktartidě po sobě zanechávají jemný prach. Přenášet se může i tisíce kilometrů

Číst článek

Hladina Balchaše soustavně klesá od roku 2019. Důvodem je kromě člověkem způsobených klimatických změn zřejmě snížení průtoku řeky Ili. Tok pramení v sousední Číně v oblasti Sin-ťiang.

Podle studie vědců z Oxfordské univerzity zveřejněné v časopise Water je tento úbytek způsoben především nadměrným využíváním řeky Ili Čínou k uspokojení rostoucích potřeb jejího zemědělství, včetně pěstování bavlny.

Podle kazachstánského ministerstva vodních zdrojů je klíčová spolupráce s Pekingem. „Hlavním cílem je dodávat objemy vody potřebné k zachování Balchaše,“ uvedl Kazachstán. Podle oxfordské univerzity by musela Čína změnit hospodaření na řece Ili do roku 2060, jinak budou zásoby vody stále omezenější.

V půdě na Sibiři jsou zamrzlé nové infekční choroby. Oteplováním se můžou rozšířit, varuje lékařka

Číst článek

Problém je podle úřadů také znečištění těžkými kovy, pesticidy a dalšími škodlivými látkami. Míra výskytu rakoviny plic je zde téměř desetkrát vyšší než v celém regionu.

Nedaleko jezera totiž stojí Kazachmys, největší metalurgický závod v zemi. Ten byl podle agentury AFP v minulosti potrestán za nedodržování ekologických norem. Přesto závod nadále vypouští průmyslový odpad do další obrovské vodní nádrže, a to hned vedle jezera.

Marcel Faltys Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme