Francii sužuje vlna veder. Více než sto obcí nemá pitnou vodu, pravidla pro její užívání se zpřísňují

Více než sto obcí ve Francii v současnosti nemá pitnou vodu. Podle agentury AFP to oznámil francouzský ministr pro ekologickou transformaci Christophe Béchu, který sucho v zemi označil za historické. Červenec 2022 byl po březnu 1961 druhým nejsušším měsícem, jaký byl kdy ve Francii zaznamenán. Nad pevninskou Francií spadlo jen 9,7 milimetru srážek. Francouzská premiérka Élisabeth Borneová na pátek svolala schůzi meziresortního krizového štábu.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francii sužují vedra. Břeh jezera Le Broc je vyschlý, země tam suchem popraskala

Francii sužují vedra. Břeh jezera Le Broc je vyschlý, země tam suchem popraskala | Zdroj: Reuters

Celkem 93 z 96 departementů v pevninské Francii podléhá různým stupňům omezení dodávek vody. Až 62 departementů, tedy dvě třetiny země, se nacházejí v „krizové situaci“. V tomto nejvyšším stupni výstrahy úřady zakazují zalévání trávníků i umývání vozidel, zavlažování plodin a napouštění bazénů.

2:01

V jezeře Most kvůli teplu a suchu ubývá voda. Dopouštění brání závada na přivaděči z Ohře

Číst článek

Ve zhruba stovce obcí, které nemají ve Francii dostatek pitné vody, „se zásobování provádí pomocí nákladních aut, která pitnou vodu převážejí (...), protože v potrubí už nic není,“ řekl Christophe Béchu při návštěvě jihovýchodní části země. Podle něj je třeba ještě zpřísnit určitá omezení.

Vlna veder postihla kromě Francie řadu dalších evropských zemí. Nizozemské úřady ve středu vyhlásily nedostatek vody a varovaly, že po zavedení omezení v zemědělství a lodní dopravě zvažují nová opatření.

Nedostatek vody se v současné době týká 11 procent obyvatel Evropské unie a 17 procent jejího území. Situace je horší v oblasti Středozemního moře, kde v létě žije přibližně 50 procent obyvatel pod stálým nedostatkem vody.

Evropská komise ve středu varovala, že sucha a nedostatek vody budou v budoucnu pravděpodobně častější a závažnější, a doporučila členským státům, aby se naučily znovu využívat vyčištěnou odpadní vodu.

Podle vědců je nárůst vln extrémních veder přímým důsledkem klimatické krize, zvyšuje se jejich intenzita, trvání i četnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme