„Tělo má za sebou většinou velký výkon a potřebovalo by dosytit kvalitními živinami, tak dostává něco, co není vhodné,“ hovoří Kunčířová o zlozvyku, kdy mladí sportovci vyhledávají rychlé občerstvení.
Životní styl silně ovlivňuje lidské zdraví. Konzumované potraviny a pohyb se podepisují na hladině cukru v krvi. Vysoká hladina cukru bývá faktorem srdečních a cévních onemocnění.
45 lidem ze sta tisíc mohou ročně umělá sladidla přinést větší riziko mrtvice. „Nevypadá, že je to moc. Problém je v tom, že sladidla jí strašně moc lidí,“ upozorňuje lékařka Eliška Selinger.
Jedním ze současných trendů stravování jsou zkvašené neboli fermentované potraviny. „O zdravotních benefitech je teď asi třetina internetu,“ glosuje Zuzana Ouhrabková, která píše blog Zkvašeno.cz.
Kdybychom se o sebe dobře starali, zdravě jedli, nekouřili a hýbali se, tak dokážeme těm nejběžnějším nemocem zabránit, říká specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková.
Takzvané superpotraviny jsou stále velmi oblíbené. Slibují, že zabrání civilizačním chorobám, očistí tělo a zdravý životní styl se bez nich neobejde. Jenže zachrání nás určitě?
Ve věku 92 let ve středu zemřel propagátor zdravé výživy Rajko Doleček. Napsal více než 200 odborných publikací na téma zdravé výživy, endokrinologie, diabetologie i stárnutí.
Studenti všeobecného lékařství Univerzity Palackého v Olomouci mají speciální web, na kterém sdílí zdravé recepty. V Česku jde o jedinečný počin, který navíc vzešel ze studentské iniciativy. Práce na webu se stala součástí výuky studentů čtvrtého ročníku.
Skoro čtvrtina dětí letos nastupuje do školy s nadváhou. Z průzkumů to zjistila iniciativa Vím, co jím a piju, která proto společně se Státním zdravotním ústavem připravila nový projekt Fandíme zdraví. Cílí na školy a rodiče, kterým nutriční specialisté zdarma poradí, jak dodržovat zdravou výživu a víc se hýbat. Do dvouleté kampaně, kterou podpořilo hlavní město a ministerstvo zdravotnictví, se od září zapojilo už prvních 16 škol z Prahy, středních a jižních Čech.
Kvůli nevhodné skladbě stravy hrozí v dospělosti českým dětem řada civilizačních chorob, jako třeba vysoký tlak nebo řídnutí kostí. Vyplývá to ze série studií Společnosti pro výživu, která porovnávala čtyři věkové skupiny dětí od batolat až do 15 let.
Bramborový salát, smažený kapr, cukroví a chlebíčky. Takový sváteční jídelníček najdete u spousty českých rodin. Přes velké množství jídla ale lze myslet i na zdraví, podle výživové poradkyně stačí jíst pravidelně, ubrat cukr a nezapomenout na pohyb.
Ministerstvo zdravotnictví vydalo seznam potravin, které jsou vhodné do školních bufetů a automatů. Dětem by se měly nabízet hlavně saláty, celozrnné pečivo či jogurty a k pití pak převážně voda, čaj nebo mléko.
Školní kuchyně na Pardubicku čím dál častěji voní pohankou a špaldou. Kuchařky obohacují jídelníček zdravějšími pokrmy. Nechybí ani čerstvá zelenina a zeleninové pomazánky. Malotřídní škola a školka v Rokytnu u Sezemic se vydala stejnou cestou a na popud rodičů pozměnila i rejstřík školních nápojů - kromě sladkého čaje a džusu nabízí dětem obyčejnou vodu z kohoutku ochucenou citronem.
Většina nemocničních bufetů nabízí nezdravá jídla. U lékaře slyší pacienti o zelenině, ovoci a celozrnném pečivu. V bufetu si ale většinou vybírají z majonézových salátů, chlebíčků a smažených jídel. Nemocnice se hájí tím, že nic jiného by se neprodalo.
Řada rodičů se začíná více zajímat o to, co jí jejich děti ve školních jídelnách.A většinou je čeká nepříjemné překvapení. Děti nejí kvalitněji, ani když mají na vybranou z více jídel.
Hladové dítě rychleji ztrácí pozornost. Svačina by proto měla být povinnou školní výbavou každého dítěte. Dětští lékaři navíc upozorňují, že děti, které nesnídají, mají větší sklony k obezitě a cukrovce.
Snad žádná jiná země v Evropě tak neholduje biopotravinám a ekologii jako Německo. Kam až může snaha o zdravý životní styl zajít, se mohli tento týden přesvědčit čtenáři většiny německých novin. Tohle je příběh čtyřletého Thora, který vyvolal značné vášně. Za vše přitom mohla obyčejná sušenka.
Většina koupališť v Česku nabízí návštěvníkům nezdravá a těžká jídla. Ve stáncích chybí celozrnné pečivo, ovoce nebo zeleninové saláty. Řada lidí to proto řeší po svém a k vodě si raději dělá svačiny.