Není důležité, zda s námi EU bude jednat, řekl Erdogan. V Istanbulu se protestuje
- V Istanbulu protestují asi tři tisíce lidí proti výsledku nedělního tureckého referenda.
- Turecký prezident Erdogan prohlásil, že pro Turecko není důležité, zda s ním Evropská unie zmrazí vstupní jednání, nebo ne.
- Turecko odsouhlasilo prodloužení výjimečného stavu o další tři měsíce.
Asi 3000 lidí vyšlo v pondělí podle agentury AFP do ulic Istanbulu na protest proti výsledku nedělního referenda. V něm zvítězili příznivci změn ústavy, které posílí pravomoci prezidenta. Hlavní opoziční strana průběh referenda i sčítání hlasů kritizovala a oznámila, že bude u soudu žádat jeho zrušení. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během pondělí prohlásil, že pro Turecko není důležité, zda s ním Evropská unie zmrazí vstupní jednání, nebo ne.
„Bok po boku proti fašismu," skandovalo podle AFP asi 2000 lidí ve čtvrti Kadiköy v asijské části Istanbulu. Namířeno mají k sídlu ústřední volební komise. Právě ta učinila během referenda sporné rozhodnutí, že se budou do výsledků započítávat i hlasovací lístky bez oficiálního razítka.
Nedostatečně orazítkovaných hlasů je podle opoziční strany asi tři miliony, což by stačilo ke zvrácení výsledku. Zastánci ústavní změn totiž zvítězili asi o 1,3 milionu hlasů.
Další asi tisícovka protestujících vyšla dnes večer do ulic ve čtvrti Beşiktaş v evropské části Istanbulu. Nesli mimo jiné hesla jako „Ne, my vyhrajeme" a skandovali „zloděj, vrah, Erdogan". Podle agentury AFP jim lidé z okolních domů z oken vyjadřovali podporu mimo jiné tím, že bouchali do hrnců a pánví.
Nejste objektivní, vzkázala Ankara OBSE
Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) kritizovali průběh nedělního tureckého referenda. Podmínky hlasování podle nich neodpovídaly mezinárodním normám. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na výroky zahraničních pozorovatelů reagoval slovy, že Turecko nebude uznávat „jejich politicky motivované závěry". Turecké ministerstvo zahraničí kritiku od zástupců OBSE odmítlo s tím, že postrádá objektivitu a nestrannost.
„Tvrzení, že referendum neodpovídá mezinárodním standardům, je pro nás nepřijatelné," uvedla v prohlášení turecká diplomacie. Dodala, že předchozí komentáře pozorovatelů OBSE ukazují, že tým přijel do Turecka s předsudky a nebral v úvahu zásady objektivity a nestrannosti.
Pozorovatelé OBSE na tiskové konferenci označili za zcela protiprávní rozhodnutí turecké ústřední volební komise započítávat do výsledků referenda i hlasovací lístky, které nebyly oficiálně orazítkované.
Právě to se nelíbí hlavní turecké opoziční straně, podle níž se v minulosti takové lístky při volbách považovaly za neplatné. Podle této části opozice by vyřazení neorazítkovaných hlasů stačilo ke zvrácení výsledků referenda.
Pozorovatelé OBSE rovněž konstatovali, že podmínky předreferendové kampaně nebyly pro všechny stejné. Ani právní zabezpečení hlasování podle nich nebylo dostatečné na to, aby zajistilo demokratické referendum. Podmínky hlasování prý neodpovídaly mezinárodním normám.
Prodloužení výjimečného stavu
Turecká vláda v pondělí na doporučení bezpečnostní rady prodloužila o další tři měsíce výjimečný stav v zemi. Oznámil to turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş. Výjimečný stav byl v Turecku zaveden loni v červenci po neúspěšném pokusu části armády o převrat a byl už několikrát prodloužen.
Pondělnímu večernímu zasedání rady, stejně jako pondělnímu zasedání vlády, předsedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ten už dříve prohlásil, že mimořádná opatření v Turecku potrvají tak dlouho, dokud se situace v zemi nezklidní.
Výjimečný stav byl zaveden původně na tři měsíce; prodloužen byl v říjnu a v lednu vždy o 90 dní. Platnost dosavadního výjimečného stavu vyprší 19. dubna.
V nedělním referendu o změnách ústavy zvítězili s 51,4 procenta zastánci posílení prezidentských pravomocí. Hlavní opoziční strana ale výsledek považuje za zmanipulovaný a chce ho napadnout nejprve u tureckého ústavního soudu a pak případně i u Evropského soudu pro lidská práva.