Návštěva českého poslance Holíka na Krymu 'nezůstane bez reakce', slibují Ukrajinci
Český poslanec hnutí Svoboda a přímá demokracie Jaroslav Holík se podle ukrajinské ambasády zúčastnil oslav třetího výročí obsazení Krymu Ruskem. Úřad to dnes oznámil v tiskové zprávě. Ambasáda účast Holíka na akci ostře odmítla, porušil podle ní ukrajinskou legislativu, a budou na to reagovat příslušné právní orgány. Ukrajinská diplomacie také vyzvala Poslaneckou sněmovnu, aby akci poslance zhodnotila.
Holík byl podle ambasády jedním z "hrstky zahraničních politiků se sníženým prahem politické hygieny", který se zúčastnil oslavy třetího výročí obsazení poloostrova Krym Ruskem. Holík zřejmě navštívil Krym soukromě a nejde o schválenou poslaneckou cestu.
Podobně se ukrajinská diplomacie na začátku loňského roku ohradila proti cestě českých komunistických poslanců Zdeňka Ondráčka a Stanislava Mackovíka do oblasti Doněcku, který kontrolují proruští povstalci.
'Rusko zabralo Krym za Obamovy vlády. Nebyl Obama vůči Rusku příliš měkký?' píše Trump na Twitteru
Číst článek
Ambasáda také uvedla, že pobyt Holíka je "dobře zdokumentovaný ruskými sdělovacími prostředky" a "nezůstane bez reakci příslušných ukrajinských právních orgánů".
Česká vláda stejně jako celá Evropská unie obsazení Krymu Ruskem neuznává. Ministerstvo zahraničí to o víkendu připomnělo na svém twitterovém účtu. "Již tři roky spolu s ukrajinským lidem odmítáme ruskou anexi Krymu," uvedla česká diplomacie. Ukrajinská ambasáda tento postoj české vlády ocenila a upozornila, že jednání Holíka je v rozporu s ním. "Žádáme proto vedení Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky o zhodnocení akcí svého poslance," vyzval úřad.
Mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová v pondělí řekla, že ukrajinská strana kvůli Holíkovi Černínský palác nekontaktovala. "Na českou ambasádu na Ukrajině ani ministerstvo zahraničí se v této souvislosti nikdo neobrátil," uvedla Valentová. Připomněla také, že poslanci nejsou povinni své cesty hlásit. "Je to jejich záležitost a záležitost Poslanecké sněmovny," řekla. Valentová také zdůraznila, že stanovisko české vlády k obsazení Krymu se nezměnilo.
Rusko ovládlo Krym v březnu 2014, po pádu proruského prezidenta v Kyjevě. Ve spěšně zorganizovaném referendu ruská většina obyvatelstva připojení poloostrova k Ruské federaci odsouhlasila. Anexi i legitimitu referenda většina států OSN neuznává.