Republikáni mají většinu v Senátu, Sněmovna se rozhoduje. Kongres je klíčový i pro vliv prezidenta

Republikáni po čtyřech letech získali ve stočlenném Senátu USA většinu nejméně 52 křesel. Ve svých propočtech se na tom shodují agentura AP a stanice CNN. Republikán Donald Trump podle projekcí médií v prezidentských volbách porazil demokratku Kamalu Harrisovou a republikánská většina v Senátu mu tak může usnadnit prosazování volebního programu. Nové rozložení sil ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni, je prozatím nejasné.

Aktualizujeme Washington (Aktualizováno: 14:04 6. 11. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podporovatelé republikánského kandidáta do Senátu Dave McCormicka slaví v Pittsburghu v Pensylvánii (5. listopadu 2024)

Podporovatelé republikánského kandidáta do Senátu Dave McCormicka slaví v Pittsburghu v Pensylvánii (5. listopadu 2024) | Foto: Quinn Glabicki | Zdroj: Reuters

Kdo republikánskou většinu v Senátu povede, je nadále otevřené. Vůdce republikánů v Senátu Mitch McConnell, který je zároveň nejdéle sloužícím senátorem za Kentucky, letos oznámil, že z vedoucí funkce odstoupí.

Americká noc: Speciální volební vysílání Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus

Číst článek

Novým senátorem za Západní Virgínii se stal podle agentury AP republikán Jim Justice, který v tomto americkém státě dosluhuje jako guvernér. Justice získal senátorský úřad po Joeu Manchinovi, který byl demokratem, ale přihlásil se k nezávislým. Manchin o znovuzvolení neusiloval.

V Ohiu porazil demokratického senátora Sherroda Browna republikán Bernie Moreno, což Republikánské straně vyneslo další důležité křeslo pro ovládnutí Senátu.

Republikánskou většinu v Senátu pak ještě více posílil Tim Sheehy, který porazil demokrata Jona Testera, jenž sloužil po tři funkční období.

Republikáni tak podle agentury AP budou mít v Senátu nejméně 52 křesel, zatímco demokraté podle dosavadních projekcí 42. O šesti křeslech zatím není rozhodnuto.

Američtí kandidáti jsou jako celebrity, i proto jsou volby tak drahé, říká expertka na financování voleb

Číst článek

Senátorské křeslo v demokratické baště Vermontu jako nezávislý obhájil 83letý Bernie Sanders, který tak získal v pořadí čtvrtý šestiletý senátorský mandát. Sanders, který se v minulosti neúspěšně ucházel o prezidentskou nominaci Demokratické strany, se sám označuje za demokratického socialistu. Opětovnou kandidaturu zdůvodnil tím, že země čelí nejsložitějším a nejvážnějším výzvám moderní éry.

V Senátu nyní drží většinu 51 křesel demokraté, a to díky čtyřem hlasům nezávislých senátorů. V nynějších volbách se obmění třetina křesel. Pokud by byl poměr sil vyrovnaný, má rozhodující hlas při zasedání této kongresové komory viceprezident USA, který je z titulu své funkce zároveň předsedou Senátu.

V případě Sněmovny reprezentantů voliči vybírají všech 435 křesel. Většinu v podobě 220 mandátů nyní drží republikáni. Zda tomu tak zůstane i po volbách, není z průzkumů jasné. Agentura AP zatím přisoudila 198 křesel republikánům a 180 demokratům, k většině je potřeba 218 hlasů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme