Zpravodaj ČRo v Libyi: Na linii palby

Letectvo libyjského vůdce Muammara Kaddáfího provedlo v posledních čtyřiadvaceti hodinách sérii útoků na pozice povstalců kolem ropného přístavu Rás Lanúf. Kaddáfího vojáci teď vytlačují povstalce z dobytých území. Na linii palby byl i zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Martin Dorazín.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bombardování neušly ani rodinné domy

Bombardování neušly ani rodinné domy | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Po asi dvou a půl hodinách jízdy z Benghází přijíždíme do přístavního města Briga, kde je také největší ropná rafinérie. Odtud se ropa dostává do světa.

Cestou jsme potkávali povstalce, kteří mají připravené protiletadlové střely. Prošli jsme několika check-pointy, kde se nás ptali, kam jedeme a jestli něco nepotřebujeme.

Viděli jsme také černochy, kteří tuto oblast opouštějí v plně naložených dodávkách a vydávají se směrem k egyptské hranici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martina Dorazína z Rás Lanúf

Mým průvodcem po těchto končinách je student medicíny Sáad. Cestou nás zastihne malá písečná bouře.

Viditelnost je mizivá a písečné jazyky zasahují do cesty podobně jako jazyky sněhové. Do toho se ještě plete stádo velbloudů, kteří bez ohledu na válku i silnici míří kamsi za svým cílem.

V jedné vesnici vidíme povstalce v kavárně. Ptáme se jich na situaci v Rás Lanúf, abychom se nedostali do nějaké šlamastiky.

„Je to tam teď hodně nebezpečné, neměli byste tam vůbec jezdit. Bombardují tam z letadel. Rakety před chvílí dopadly do města a zničily dva rodinné domy,“ varují.

V sázce je všechno

Vstup do rafinérie je teď zakázaný a dovnitř může pouze armáda. Panují totiž obavy, že by se někdo mohl pokusit o sabotáž.

Kousek od nás jsou obrovské kruhové zásobníky ropy, a kdyby se do nich trefila nějaká raketa, udělalo by to asi velkou paseku.

„Můžeš fotit lidi, ale zbraně ne. Byli tady v Rás Lanúf nějací novináři, kteří něco fotili, a najedou se tu bombardovalo. Někteří prý pracují pro něj,“ říká mi Sáad.

Libye - Rás Lanúf | Foto: Martin Dorazín

Před improvizovaným muničním skladem probíhá rychlá instruktáž, jak zacházet s protileteckými zbraněmi. Je znát, že budoucí střelec vidí tento druh zbraně poprvé v životě.

Jste velmi stateční, snažím se vlichotit jednomu z velitelů. „My musíme být stateční, je to naše povinnost a nic jiného nám ostatně nezbývá. Jde o budoucnost našich dětí. Když nad Kaddáfím nezvítězíme, bude to náš konec. V sázce je všechno - naše budoucnost i minulost,“ odpovídá jeden z povstalců.

Jde do tuhého, rychle pryč

Po přátelském pohovoru opouštíme check-point, když se najednou po cestě ozve střelba. Se Sáadem se dohadujeme, jestli šlo o palbu naslepo, nebo se v mracích objevila Kaddáfího letadla.

Plané debaty utnul náhlý příjezd do Rás Lanúf. Tady začalo jít do tuhého. Kolem rafinerie povstalci rozestavěli baterie protiletadlových zbraní namířených do nebe.

Za zvuků palby začnou všichni utíkat směrem od města. Říkám si, že tady už nemáme co dělat. Raději šlápneme na plyn a odjíždíme pryč. „Raketa narazila na písek, takže to nebylo moc slyšet, ale ti lidé to všichni viděli a pak se vyděsili. Proto utíkali,“ vysvětluje mi Sáad.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme