KLDR provedla jaderný test. Rada bezpečnosti OSN svolává mimořádnou schůzi

Komunistická Severní Korea zřejmě uskutečnila další jaderný test. Asi v půl páté ráno upozornila Spojené státy a Čínu, že připravuje další výbuch. O několik minut později zaznamenaly měřicí stanice po celém světě zvláštní seizmickou aktivitu. Potvrdily to jak čínské, tak americké i jihokorejské zdroje. Sama KLDR potvrdila provedení testu krátce před sedmou hodinou ranní středoevropského času.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonská měřící stanice zaznamenala seismické otřesy, které zřejmě souvisejí s jaderným testem KLDR

Japonská měřící stanice zaznamenala seismické otřesy, které zřejmě souvisejí s jaderným testem KLDR | Zdroj: Reuters

Seizmické stanice ve východní Asii zaznamenaly otřesy o síle 4,9 stupně s epicentrem přibližně okolo severokorejského střediska jaderného výzkumu, asi kilometr pod zemí.

To podle prvních odhadů odpovídalo podzemnímu testu bomby o síle přibližně 10 kilotun TNT, možná o něco silnější. Taková účinnost odpovídá asi polovině síly pumy Fat Man, kterou v srpnu 1945 svrhly Spojené státy na japonské město Nagasaki a která zabila okamžitě přes 40 tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O indiciích, nasvědčujících jadernému testu KLDR, informovali zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu v Číně Kateřina Procházková a Ondřej Bouda ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Jihokorejské úřady upravily o půl sedmé ráno odhad síly bomby na 6 až 7 kilotun místo původních deseti. To ale nic nemění na tom, že všechny ukazatele jsou téměř totožné s předchozími dvěma testy v roce 2006 a 2009.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve Vídni už řekla, že vše nasvědčuje jadernému výbuchu, a sama KLDR provedení jaderného testu krátce před sedmou hodinou ranní oficiálně potvrdila.

Z celého světa se od časných ranních hodin ozývají reakce, odmítající jaderné zbrojení.

Severokorejci sami tvrdí, že otestovali menší a lehčí jadernou zbraň s mnohonásobnou výbušností než byly zbraně předchozí.

„To by právě vedlo k závěru, že se pokusili otestovat jakýsi prototyp jaderné hlavice. Jak to ovšem je, to si musíme počkat,“ konstatuje komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Svět odsuzuje jaderný test Severní Koreje. Jižní Korea zvyšuje bojovou pohotovost

Číst článek

Severní Korea nehodlá upustit od testování raket dlouhého doletu. Vyplývá to z jednání ústředního výboru Korejské strany práce, která tím prý chce zajistit zemi bezpečnost.

Zatím poslední raketu vystřelil komunistický režim v prosinci, kdy vynesl do vesmíru svůj satelit. Spolu s předchozími i následnými jadernými testy to pak může znamenat, že KLDR může být velmi blízko sestrojení mezikontinentálních balistických raket s jadernými hlavicemi.

Jižní Korea kvůli předpokládané jaderné zkoušce KLDR svolala na dnešek mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, které Soul předsedá. Ke schůzce by mělo dojít v 15 hodin středoevropského času a bude se řešit, jaká reakce na jaderný test bude adekvátní. Projednávat se budou i další ekonomické sankce.

Prostředky, jak odklonit KLDR od jaderných pokusů, má svět velmi omezené

Číst článek

Jižní Korea zatím zvýšila vojenskou pohotovost a obává se třeba dalšího testu rakety nebo případného přeshraničního incidentu. I když takový vývoj není pravděpodobný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem jaderného testy hodnotil v Ranním Radiožurnálu politický geograf z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Michal Romancov

„Všichni jsou zajedno v tom, že je třeba tu stálou spirálu konfliktů, kterou způsobuje Severní Korea, jakýmsi způsobem zastavit a ukončit,“ shrnuje reakce sousedních jihokorejců velvyslanec v Soulu Jaroslav Olša junior.

Japonsko už zvažuje další ekonomické sankce. Jenže zatím se ukazuje, že pro komunistický režim nejsou efektivní.

„Z hlediska středně až dlouhodobého bude zejména klíčové, jakým způsobem se k celému problému postaví Čína. Není žádné tajemství, že pokud někdo má nějakou – řekněme – páku na severokorejský režim, že je to právě Peking,“ konstatuje politický geograf z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Michal Romancov.

Z anglicky psaného čínského tisku zaznívají opatrné reakce ve smyslu, že takové jednání Severní Koreje je nezodpovědné.

KLDR provedla historicky třetí pokusný jaderný výbuch | Foto: ČTK

Ondřej Bouda, Kateřina Procházková, Michaela Vydrová, Marína Dvořáková, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme