Češi v Americe mají první den voleb za sebou, nyní hlasují v Asii a v Austrálii
Volební místnosti v Česku se otevřou dnes ve 14 hodin. Někteří Češi žijící v zahraničí už ale mají první volební den za sebou. Jsou to ti, kteří volební lístek vhodili do uren na českých zastupitelských úřadech v Jižní a Severní Americe. A po americkém kontinentu se začalo dnes volit už i v Austrálii a Asii. Nejvíce Čechů by mělo přijít k volebním urnám v Číně.
V zahraničí mohou volit čeští občané, kteří tam žijí a jsou zapsaní ve voličských seznamech na příslušném zastupitelském úřadě. Druhou skupinu voličů v zahraničí pak tvoří Češi, kteří mají voličské průkazy a v cizině jsou třeba jen na dovolené.
Krajané v Americe mají kvůli časovému posunu už první volební den za sebou. Volební místnosti se zavřely v Buenos Aires, v Brazílii a ve Spojených státech. Právě tam volby zatím provází velký zájem, první den voleb tam volilo něco přes 200 osob.
Předčasné parlamentní volby sleduje v Asii tamní zpravodajka ČRo Kateřina Procházková
Podle mluvčího velvyslanectví ve Washingtonu DC Martina Pizingera první den voleb v USA volilo něco přes 200 osob.
„Ve Washingtonu to bylo něco přes 50 osob, v New Yorku to bylo 105 a zbytek na generálních konzulátech v Chicagu a Los Angeles. Tady ve Washingtonu volilo více osob, které máme zapsány na voličském seznamu. Takže předpokládám, že to jsou spíše osoby, které tady žijí dlouhodobě, naopak v New Yorku volilo více osob na voličský průkaz,“ přiblížil.
Generální konzul v New Yorku Martin Dvořák Radiožurnálu doplnil, že přišli volit i ti, kteří New York nemají zrovna za rohem. „Jeden z nejvzdálenějších a nejpoctivějších voličů byla Martina Formanová, manželka Miloše Formana, která to má sem z Connecticutu skoro dvě hodiny autem. Ale vedle toho to jsou samozřejmě voliči, kteří volí na voličský průkaz, kteří přiletěli z České republiky,“ dodal.
Na generálním konzulátu v Los Angeles nebyla volební účast nijak závratná, jak těsně před zavřením volebních místností řekl zástupce generálního konzula Tomáš Kára. „Do současné chvíle máme 17 voličů. A zítra čekáme zhruba stejný počet. Jezdí k nám samozřejmě voliči, kteří mají voličský průkaz a ty další máme z Kalifornie,“ popsal.
Česká filharmonie volí v Japonsku, Sukův komorní orchestr v Hongkongu
Před několika hodinami se otevřely volební místnosti také v Asii a Austrálii. Podle českého konzula Haniho Stoliny v Sydney se na tamním zastupitelském úřadě registrovali Češi žijící napříč celou Austrálií.
„Zapsaných do seznamu voličů je 284 osob, většina jich je pochopitelně ze Sydney a okolí. Vzhledem k australským vzdálenostem je obtížné cestovat do Sydney pouze kvůli volbám. Ale i výjimky se najdou. Máme třeba voliče zapsané z Nového Zélandu, ze západní Austrálie, z Queenslandu. Ale záleží na tom, jestli se skutečně k volbám dostaví,“ přiblížil.
V Asii by nejvíc voličů mělo přijít k urnám v Číně, kde se volí celkem na třech místech. Jak zjistila zpravodajka ČRo Kateřina Procházková, na generálním konzulátu v Hongkongu je přihlášeno 52 lidí, z nichž většina tam dlouhodobě pracuje nebo studuje.
Celkově by v Hongkongu mělo odvolit přes 60 lidí, což je zhruba o 10 procent více, než bylo u lednových prezidentských voleb. Zítra budou v tomto čínském městě volit i členové Sukova komorního orchestru, kteří v zemi koncertují.
Školní třídy se proměnily ve volební místnosti. Češi si předčasně vyberou nové poslance
Číst článek
V Číně se volí také na generálním konzulátu v Šanghaji a v ambasádě v Pekingu, kde podle některých členů komise bude volební účast výrazně vyšší než během voleb prezidentských. V Pekingu je zapsáno 80 potenciálních voličů. Dalších minimálně sedm osob má volit na voličský průkaz. Jak ale řekla konzulka Kateřina Vovková, je těžké předpovědět přesný počet voličů, kteří si sami vyřídili voličský průkaz v ČR a mají ho již u sebe.
Svůj hlas budou moci odevzdat i čeští filharmonici, kteří koncertují v japonském Kjótu. Speciálně pro ně je otevřená volební místnost.
„Požádali jsme české velvyslanectví v Japonsku a ministerstvo zahraničí, protože je to přece jen velká skupiny lidí, a bylo nám vyhověno. Úplně všichni tu možnost ale nevyužijí, protože jsme krátce po náročné a dlouhé cestě. Ale počítáme, že naše účast bude asi 80procentní,“ přiblížil ředitel České filharmonie David Mareček.
Hlasy voličů se budou sčítat po celém světě ve stejnou chvíli. Musí se totiž počkat, až skončí volby v Česku.