V Praze se dál nebezpečně šíří epidemie žloutenky
Epidemie infekční žloutenky, která postihla pražské narkomany, se šíří dál. Situace je podle hygieniků alarmující. K dnešnímu dni se totiž od začátku roku nakazilo hepatitidou typu A 99 lidí. Loni to bylo za celý rok jen 36 nemocných a předloni dokonce pouhých 13 případů.
Šedesát procent letos nakažených má nějakou návaznost na komunitu narkomanů. Ostatní nakažení si žloutenku přivezli z dovolené v Egyptě nebo Turecku.
Už v polovině července začaly protidrogové organizace narkomany očkovat. Magistrát společně se zástupci terénních programů a kontaktních center od pátku rozdává narkomanům informační leták.
V něm se píše, kdy a kde se mohou tito lidé nechat očkovat, ale také to, jak se onemocnění projevuje a jak se mohou nakazit. Ministerstvo zdravotnictví poskytlo 1500 vakcín, drogoví uživatelé je mají zdarma.
Pražští narkomani se nejčastěji scházejí v horní části Václavského náměstí, oblíbené je i Karlovo náměstí, nádraží Holešovice a autobusové nádraží Na Knížecí. Hodně jich pochází ze zemí bývalého Sovětského svazu a většina z nich je nakažena i žloutenkou typu C.
Hepatitidě typu A se lidově říká nemoc špinavých rukou. Virus této nemoci se z lidského organismu totiž vylučuje stolicí a k přenosu nákazy stačí třeba jen mikroskopické znečištění - ve vodě nebo jídle. Ke snadnějšímu šíření epidemie přispívá i dlouhá inkubační doba, která je 15 až 50 dní. V té době je člověk velmi infekční a vylučuje nejvíc viru. Nemoc je ale přenosná taky krví nebo pohlavním stykem.
Hepatitida se projevuje únavou, nechutenstvím, malátností, zvýšenou teplotou a pocity na zvracení. Třetina nakažených může zežloutnout. Nemoc není vážná a dá se léčit. Vyžaduje ale klid, diety a pobyt na lůžku.