Ve sněmovně pokračuje debata před hlasováním o nedůvěře vládě
Poslanci na žádost ČSSD budou hlasovat o tom, jestli má vláda jejich důvěru, nebo ne. Zatímco obě opoziční strany - sociální demokraté a komunisté - mají jasno, že budou hlasovat proti vládě a pokusí se vyvolat předčasné volby, nejisté je, jak se zachová několik koaličních poslanců, kteří mají ke stylu práce Topolánkova týmu dlouhodobé výhrady.
V úvodu schůze vystoupil šéf ČSSD Jiří Paroubek, který vysvětlil, proč se opozice už popáté pokouší vládu svrhnout: "Domníváme se s plnou vážností, že je třeba současnou vládu podrobit znovu širšímu testu důvěry, bez které nemůže mít mandát. Připomínáme přitom, že její současný mandát je založen na hlasech několika stranických odpadlíků, kteří sice za velmi podezřelých okolností umožnili existenci vlády, ale nezajistili jí skutečnou důvěru."
Hned poté vystřídal Paroubka u řečnického pultu premiér Mirek Topolánek. Ten označil svého předřečníka za hlavního viníka všech poryvů na politické scéně: "Po volbách jsme dlouho nebyli schopni dát lidem stabilní vládu. Nesouhlasím s tím, že na vině byl volební pat. Je naprosto nepochybné, že dlouhodobé zablokování této sněmovny a vše, co následovalo, má na svědomí jeden muž, který se nesmířil s volební porážkou, jeden muž, který celé toto volební období zasvětil touze po revanši. Ano, Jiří Paroubek zabránil dohodě na podpoře menšinové vlády ODS. Jiří Paroubek blokoval všechny další možnosti a východiska, tehdy včetně předčasných voleb, kterých se bál," uvedl Topolánek.
Premiér také poslancům slíbil, že pokud vláda hlasování bez úhony přečká, vyvolá okamžitě jednání o obnovení stability, aby politická scéna mohla přijmout opatření proti hospodářské krizi. Zpět také vezme reformní zákony bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, které jsou ve sněmovně. Vláda také podle jeho slov nechá vyšetřit do konce skandální politické kauzy.
Ve sněmovně chybějí oficiálně pouze dva koaliční poslanci, nemocní Tomáš Kvapil z KDU-ČSL a Vladimír Hink z ODS. Opozice je kompletní, ČSSD a KSČM disponují dohromady všemi svými 97 hlasy. K vyslovení nedůvěry vládě tedy potřebuje opozice získat ještě čtyři hlasy. Už teď se ví, že to nebude ten od nezařazeného poslance Juraje Ranince a, jak potvrdil Radiožurnálu, ani od Miloše Melčáka. Dopoledne se sešel premiér Mirek Topolánek s poslankyněmi Věrou Jakubkovou a Olgou Zubovou. Obě později před poslanci naznačily, že vládu nepodpoří. Nezařazený poslanec Jan Schwippel oznámil, že bude pro vyslovení nedůvěry koaliční vládě.
Důvodem pro hlasování o nedůvěře vlády je kauza kolem bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa, která je pro sociální demokracii důvodem pro první hlasování o nedůvěře vládě během českého předsednictví Radě Evropské unie. Informace o případu považuje sociální demokracie za závažné a odporující demokratickým praktikám.
Pokud dolní komora parlamentu vysloví nedůvěru vládě, oznámí to předseda sněmovny prezidentu republiky. V takovém případě vláda podle ústavy podá demisi a prezident ji přijme. Vláda premiéra Mirka Topolánkova ustála ve sněmovně už čtyři pokusy o vyslovení nedůvěry, naposledy loni v říjnu.
K tématu si přečtěte také:
Po případném pádu vlády chce ODS volby už v létě
Poslanec Tlustý: Rebelové z ODS by mohli v úterý hlasovat proti vládě
J. Raninec pro Radiožurnál: Dnes bych vládu nepotopil
Premiér má prý důkazy o manipulaci loňské volby prezidenta republiky
ČSSD chce popáté hlasovat o nedůvěře vládě, tentokrát kvůli kauze Wolf
Premiér Topolánek přiznal, že chtěl pomoc pro bývalého sociálního demokrata Wolfa
Zelení vyzvali k odvolání nejvyšší žalobkyně Vesecké
Zubová s Jakubkovou jednaly proti vlastní straně, tvrdí šéf zelených Bursík
Zelení vyloučili čtyři stranické kritiky
Tlustý v Radiožurnálu: Informací z Krakatice se nebojím
Martin Bursík pohrozil odchodem z koalice
Topolánkova vláda doznala změn, prezident jmenoval nové ministry
Z klubu ODS odchází už druhý poslanec - Jan Schwippel
Rebelující poslanec Raninec opustil klub ODS
Vláda přežila čtvrté hlasování o nedůvěře