Centrální banka dál nechává úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává od počátku loňského května na historickém minimu 0,75 procenta. Od té se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka

Česká národní banka | Foto: Filip Jandourek

Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení.

Analytici takový krok České národní banky očekávali - i kvůli tomu, že ekonomický růst Česka bude v příštím roce podle nich velmi slabý.

„V tuhle chvíli ČNB říká, že rizika nejsou tak vysoká,“ říká analytik společnosti Partners Aleš Tůma. „Já si také myslím, že v nejbližší době nějaké výrazné zvýšení inflace asi nelze čekat.“ Dříve či později však podle něj vyšší inflace vznikne, a to kvůli nastavení politiky centrálních bank ve světě. „A pak bude nutné reagovat i vyššími sazbami,“ míní Tůma.

Přehrát

00:00 / 00:00

tůma.mp3

Dnešní rozhodnutí ČNB by mohlo ovlivnit i politiku komerčních bank.

„V rozhodování komerčních bank je určitá setrvačnost a ono už i před dneškem, během konce léta, během září, banky přicházely s celou řadou akcí, ať už jde o snižování sazeb nebo různé odpouštění poplatků a změny dalších parametrů hypoték,“ vysvětluje analytik Tůma.

„Hypotéku s plovoucí sazbou v podstatě teď jde pořídit v akci už do 2,5 procenta, takže hypotéky obecně jsou poměrně levné, bez ohledu na to, jestli ČNB zrovna hýbne sazbou o čtvrt procenta nebo se rozhodne nehýbnout,“ dodává.

Je ale podle něj těžké předvídat, jak dlouho hypotéky u dna zůstanou. „Sama ČNB říká, že banky mají přebytek likvidity a spíše nedostatek kvalitních projektů k úvěrování a hypotéky jsou i pro ně poměrně bezpečný byznys takže se asi nebudou snažit si klienty odradit zvyšováním sazeb.“

„Na druhou stranu taková praktická rada pro klienty, dříve či později sazby nahoru půjdou a určitě není dobré vzít si hypotéku tzv. na dřeň, na to maximum co jde. Je potřeba počítat v rodinném rozpočtu s nějakou rezervou na to, že třeba za rok nebo za dva ta sazba může i poměrně výrazně stoupnout,“ radí Tůma.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme