Britská vláda prověří převzetí pošty Royal Mail Křetínského firmou. Zajímají ji i vazby na Rusko
Britská vláda podrobně prověří plán převzetí pošty Royal Mail společností EP Group českého miliardáře Daniela Křetínského. Učiní tak podle zákona o národní bezpečnosti a investicích. Zajímají ji také případné vazby na Rusko, uvedla ve čtvrtek veřejnoprávní stanice BBC. Vláda může dohodu zablokovat.
Experti budou zkoumat, zda transakce nemůže negativně ovlivnit klíčovou část hospodářské infrastruktury Spojeného království, dodal na síti X editor BBC Simon Jack. Podle něj vládní úředníci uvedli, že pečlivě prozkoumají veškeré vazby na Rusko.
Jde zejména o vlastnictví slovenské společnosti Eustream a její roli v přepravě ruského plynu do Evropy. Eustream nicméně plyn z Ruska dováží se souhlasem EU a žádná z Křetínského společností plyn sama nenakupuje, ani s ním neobchoduje.
Proces bude řídit úřad vlády ve spolupráci s ministerstvem obchodu. Podle informací BBC by proces mohl trvat až dva měsíce, ale vládní představitelé vyjádřili naději, že rozhodnutí padne dříve.
Křetínský může koupit britskou poštu. Její mateřská společnost souhlasila s nabídkou na převzetí
Číst článek
EP Group se snaží odkoupit kapitál firmy International Distributions Services (IDS), která je vlastníkem Royal Mail. Nabídku Křetínského, která firmu ohodnocuje na 3,57 miliardy liber (107,4 miliardy Kč), IDS přijala v květnu.
Podobný prověřovací proces vláda spustila, už když Křetínského skupina zvýšila podíl v mateřské společnosti Royal Mail na 27,5 procenta. Při tomto přezkumu nebyl shledán žádný důvod pro zablokování plánu podíl ve firmě zvýšit.
Royal Mail funguje přes 500 let a v současné době zaměstnává více než 150 000 lidí. Křetínský už dříve uvedl, že má k její historii a tradici „maximální respekt“. „Rozsah závazků, které nabízíme společnosti a britské vládě, odráží, jak vážně tuto odpovědnost bereme,“ uvedl Křetínský.