IT magnát Kovář vrátí desítky milionů za licenční poplatky zkrachovalému e-shopu Mamut

Majitel IT kolosu Unicorn Vladimír Kovář vrátí do zkrachovalého e-shopu Mamut, který je členem jeho skupiny, desítky milionů korun. Jde o peníze, které dostal v minulých letech od obchodníka s telefony a sluchátky jako licenční poplatky za využívání software a dalších služeb jeho skupiny. Kovář to uvedl v prohlášení pro média rozeslaném jeho právní zástupkyní.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Apple, ilustrační foto

Firma Mammoth zkrachovala letos na jaře poté, co z e-shopu zmizely telefony a sluchátka značky Apple a dodavatelům tak zůstaly dluhy za zhruba 5 miliard korun (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dřívější platby e-shopu Kovářovi byly trnem v oku hlavním věřitelům a o vydání těchto peněz také nedávno požádal Kováře sám insolvenční správce obchodníka.

Firma s oficiálním názvem Mammoth zkrachovala letos na jaře poté, co se ukázalo, že v ní zřejmě došlo k obřímu podvodu. Z e-shopu zmizely telefony a sluchátky značky Apple a jejich dodavatelům tak zůstaly dluhy za zhruba 5 miliard korun.

3:39

‚Díky drahokamu začnu více milovat.‘ Odborníci varují před podvodnými e-shopy a ‚ezošmejdy‘

Číst článek

Největší dodavatelé a tedy i věřitelé jsou společnosti T-Mobile a J&T Leasingová společnost. Podle nich je hlavním viníkem kauzy právě Unicorn a Kovář. Manažeři Unicornu to ale odmítli s tím, že i oni byli podvedeni, a to jejich hlavním obchodním partnerem, který zajišťoval právě obchody e-shopu včetně dodávek od nynějších věřitelů, Břetislavem Janouškem.

Podle J&T i T-Mobile měl ale Kovář nad obchodem osobní zájem a díky licenčním poplatkům údajně i neoprávněný osobní prospěch. Kovář jakékoliv porušení zákona i spojování s kauzou ze své strany v prohlášení důrazně popřel. Všechny platby od e-shopu podle něj byly v pořádku.

Převaha ‚morálního rozměru‘

„V minulosti jsem od firmy Mammoth obdržel příjmy, licenční poplatky, vyplývající ze smlouvy z roku 2011, uzavřené tedy dávno před touto kauzou. Smlouva se týkala poskytování poradenství v oblasti technického a softwarového řešení pro internetový obchod Mamut.cz. Zdůrazňuji, že pokud jsem v minulosti obdržel jakékoliv prostředky od společnosti Mammoth, potom se vždy jednalo o právem obdržené částky na řádném smluvním základě,“ uvedl Kovář.

Podle něj u něj nakonec ale převážil „morální rozměr“. „Proto jsem se rozhodl z důvodu svého osobního přesvědčení a etických standardů, které už 30 let v podnikání vyznávám, část obdrženého licenčního poplatku vrátit tam, odkud jsem peníze získal, tedy na účet firmy Mammoth (který dnes plně spravuje insolvenční správce),” napsal Kovář, který patří díky IT kolosu Unicorn mezi nejbohatší podnikatele Česka.

26:54

Bradáčová: Řešit finanční zločiny je složité. Platí to i pro Čapí hnízdo, nejde o to, že je Babiš politik

Číst článek

„Z těchto důvodů vracím tu část obdrženého licenčního poplatku, který jsem obdržel ze základu tržeb dosažených společností Mammoth při obchodování se společnostmi ovládanými Břetislavem Janouškem,” dodal.

O jakou částku se jedná, ale v prohlášení neuvedl. Podle některých jeho spolupracovníků se jedná o „nižší desítky miliónů korun“. Tomu by odpovídala i informace v nedávno zveřejněném zápisu v insolvenčním rejstříku z jednání věřitelského výboru.

V něm stojí, že „insolvenční správce hodlá učinit vůči skutečnému majiteli holding dlužníka předžalobní výzvu, kterou jej insolvenční správce vyzve k vydání bezdůvodného obohacení do majetkové podstaty dlužníka přesahujícího částku 30 miliónů Kč. Insolvenční správce totiž v tomto kontextu popřel přihlášku pohledávky společnosti Babcock Center Advice s.r.o., která je postupníkem pohledávek.“

Nespecifikované platby

Právě přes společnost Babcock Kovář fakturoval služby poskytované e-shopu a v insolvenčním řízení žádal o úhradu nevyplacené odměny z letošního ledna kolem milionu korun. Právníci věřitelů ale od počátku insolvenčního řízení oprávněnost plateb Kovářovi odmítali včetně této lednové s tím, že smlouva nespecifikuje, za co vlastně přesně platby jsou.

Kovář sám výzvu správce k vrácení peněz do majetkové podstaty e-shopu také zmiňuje, ale s tím, že ho jen „popohnala“. „Tento krok činím v době, kdy jsem od insolvenčního správce obdržel výzvu k vrácení těchto peněz. Jeho výzva však byla pouze impulsem k tomu, co chci udělat již delší dobu, jak jsem ostatně dříve deklaroval,“ uvedl.

Gang internetových podvodníků fungoval jako firma. Lidem už se peníze vrátily, říká šéf elitních policistů

Číst článek

Na závěr prohlášení se Kovář od celé kauzy důrazně distancoval a poukázal na údajného hlavního viníka, a to již zmíněného bývalého spolupracovníka Unicornu Břetislava Janouška. Právě ten měl rozvoj e-shopu Mamut na starosti.

„O podvodném obchodním schématu Břetislava Janouška jsem až do vypuknutí kauzy v březnu tohoto roku neměl tušení. Předpokládám, že stejně, jako majitelé dalších poškozených firem. Tímto se osobně distancuji od celé kauzy spojené s osobou Břetislava Janouška. Zároveň mám zájem na co nejrychlejším vyšetření všech okolností, které jsou s tím spojené,” uzavřel Kovář. Více se prý k věci nebude vyjadřovat.

‚Historický podvod s elektronikou‘

Případem se zabývá už od jara Národní centrála proti organizovanému zločinu. Doposud ale nebyl nikdo obviněn, kvůli možné rozsáhlé škodě zatím obstavila nemovitý majetek jak podnikateli Janouškovi, tak i jednatelům společnosti Mammoth.

E-shop Mamut.cz spadal ve skupině Unicorn pod firmu Plus4U. Podle dřívějšího vyjádření jejího manažera Davida Kimra se e-shop stal pravděpodobně obětí „historicky největšího podvodu se spotřební elektronikou v dějinách České republiky“.

Mamut přes firmy svého obchodního partnera a spolupracovníka Unicornu Břetislava Janouška několik let pronajímal elektroniku značky Apple konečným zákazníkům. Jenže zboží na přelomu loňského a letošního roku zmizelo a s ním se z komunikace vytratil i podnikatel Janoušek. E-shop pak skončil v insolvenci.

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme