Japonsko sníží o pětinu dovoz íránské ropy, i když je na ní závislé
Japonská média potvrdila, že Tokio sníží své dodávky íránské ropy. Rozhodnutí podepíší japonští politici do konce měsíce. Japonci si omezením dovozu ropy z Íránu zřejmě způsobí další hospodářské problémy.
Rozhodnutím snížit dodávky íránské ropy o 20 procent ročně podpoří Japonsko sankce Spojených států, kterými se Američané snaží přinutit Teherán odstoupit od jaderného programu.
Západ se obává, že hlavním smyslem íránského jaderného programu je získat atomovou bombu. To ale Írán odmítá a tvrdí, že chce využívat jadernou energii pouze k mírovým účelům.
Rozhodnutí Japonska bude mít jistý dopad na íránské hospodářství, i když Teherán v reakci prohlásil, že se postihů nebojí.
Podrobnosti o japonském rozhodnutí telefonovala východoasijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková
Tokio se k mezinárodní aktivitě proti Íránu připojilo navzdory tomu, že je na tomto dovozu závislé. Je třetím největším odběratelem íránské ropy, navíc po loňské havárii ve Fukušimě surovinu potřebuje.
Čína embargo nepodpoří, sníží však cenu
Zhruba polovinu íránské ropy odebírají čtyři asijské státy – Čína, Jižní Korea, Japonsko a Indie. Čeká se, co po Japonsku udělají další země.
Peking sice sankce Američanů odmítá podpořit, ale i on v poslední době omezil nákup íránské ropy kvůli problémům s platbami. Analytici spekulují, že Číňané pravděpodobně dodávky nesníží, ale využijí současných omezení při vyjednávání o cenách íránské ropy, což Teherán také poškodí.
O možném embargu na íránskou ropu pak uvažuje i Evropská unie, evropští dovozci ale s tímto krokem nesouhlasí a žádají půl roku na to, aby si mohli najít jiné dodavatele. Navíc španělské, italské a řecké firmy už letos prodloužily s Íránem většinu smluv.
Na spory o íránskou ropu reagovala i cena severomořské ropy Brent, která se dnes vyšplhala na rekordních 2356 korun za barel.