Meziroční inflace v Česku v březnu stagnovala na 2,7 procenta. Oproti únoru zrychlil růst cen potravin
Meziroční inflace v Česku letos v březnu stagnovala na 2,7 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad. V únoru spotřebitelské ceny rostly podle konečných údajů úřadu také o 2,7 procenta. Oproti únoru zrychlil v březnu růst cen potravin, energie naopak dále zlevňovaly. Meziměsíční inflace činila 0,1 procenta.
Meziroční zdražení potravin, alkoholu a tabáku v březnu zesílilo z únorových 4,7 procenta na 5,9 procenta. Z toho ceny nezpracovaných potravin stouply dokonce o 9,3 procenta. U zpracovaných potravin, alkoholu a tabáku se ceny zvedly o 5,1 procenta.
Ustojí Evropa ‚brutální‘ půlrok? Odpověď na Trumpa by měla být chirurgicky přesná, tvrdí expert
Číst článek
V kategorii energií, kam spadají i pohonné hmoty, se prohloubil pokles cen. V únoru energie zlevňovaly o 3,6 procenta, kdežto v březnu už o 4,9 procenta. Bez započítání vývoje cen energií by celková inflace v Česku v březnu místo stagnace podle statistiků zrychlila na 3,8 procenta.
Služby v březnu celkově zdražily o 4,5 procenta. Růst cen ve službách tak mírně zpomalil, protože v únoru činil 4,7 procenta.
Naproti tomu u zboží meziroční inflace zesílila z 1,4 procenta v únoru na březnových 1,6 procenta.
Březnová meziroční inflace je vyšší, než očekávali analytici. Odborníci, které oslovila agentura ČTK, odhadovali, že zpomalí na 2,4 procenta. Česká národní banka předpokládá za celý letošní rok průměrnou inflaci 2,4 procenta, což by znamenalo zopakování loňské hodnoty. Predikce ministerstva financí počítá s letošní průměrnou inflací 2,3 procenta.
Konečnou hodnotu březnové inflace představí Český statistický úřad ve čtvrtek 10. dubna. V předchozích měsících pokaždé potvrdil svůj předběžný odhad.